„Jdi deset kroků rovně a pak ostře doprava.“ Speciální brýle mohou nevidomým nahradit vodicího psa

1. duben 2018

Vodicí pes vměstnaný do slepeckých brýlí. Tak by se ve zkratce dal popsat maďarský vynález, který začnou testovat tuzemští zrakově handicapovaní. Hlasem ovládané brýle jim budou popisovat cestu díky speciálnímu softwaru: data pro přesnou lokalizaci získají z vestavěných kamer a čidel rozmístěných po trase.

Brýle se jmenují jednoduše EVA, což je zkratka z anglického Extended Visual Assistant (v překladu cosi jako rozšířený nebo vylepšený vizuální asistent nebo pomocník). Umí reagovat na hlasové ovládání, mají umět číst text, poznají bankovky nebo zboží a pomůžou s odpovědí na esemesky nebo e-maily.

Zařízení vypadá na první pohled jako běžné sluneční brýle. Vyniknou tak lépe dvě malé tmavé čočky kamer na obroučkách. Díky nim zvládnout brýle to nejdůležitější – tedy přesnou navigaci.

Jako navigace v autě

Zařízení Českému rozhlasu představuje Sylvie Walterová, která se svými třemi kolegy řídí projekt z Budapešti. „Brýle budou spárované s mobilním telefonem. V něm poběží speciální aplikace, která bude zpracovávat dostupná data z čidel a kamer. Pak bude prostřednictvím sluchátek hadindicapované navigovat ve stylu ‚jdi deset kroků rovně, pak ostře doprava’,“ popisuje Sylvie.


Předpokládaná cena brýlí se má pohybovat po přepočtu na koruny zhruba na úrovni dvou průměrných českých měsíčních platů.

Trh na tyto brýle je obrovský. Podle údajů maďarského startupu EVA žije na celém světě 300 milionů lidí s postižením zraku. V Evropě jich je 26 milionů. I kdyby měly brýle pomoci jen části z nich, dávala by v tuhle chvíli dvouletá práce na projektu expertům smysl.

Kromě dvou kamer budou brýle využívat GPS a také data ze speciálních čidel a senzorů. Ty musí být rozmístěny tak, aby zajistily naprosto přesnou orientaci především v budovách a v místech, kde je problém s příjmem GPS signálu.

Speciální brýle pro nevidomé

Na testování se budou podílet i Češi

Zařízení už funguje, teď chtějí vynálezci vyrobit stovku prototypů a rozeslat je po celém světě do ústavů, kde se starají o zrakově handicapované. Podle ohlasů pak připraví sériovou výrobu.

Na testování se budou podílet také čeští a slovenští handicapovaní. Prototypy brýlí by k nim podle Sylvie Walterové měly doputovat na přelomu roku. Na trhu by se pak brýle mohly objevit za další rok – tedy v roce 2020. Otazníkem ještě zůstává vybudování infrastruktur čidel a senzorů, jejichž data budou k super přesné hlasové navigaci potřeba.

autoři: pek , als
Spustit audio