Jan Havel – hokejista z týmu, který v březnu 1969 porazil SSSR

V březnu 1969 se ve Švédsku odehrála jedna z velkých bitev československého národa. Stalo se tak několik měsíců po šokující invazi vojska několika států Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Národ se upínal přes televizní obrazovky ke švédskému klání.

Zbraněmi ovšem tentokrát nebyly tanky, nýbrž hokejky. Na mistrovsví světa v ledním hokeji československý tým porazil tým Sovětského svazu 2:0 a ve druhém zápase slavně 4:3.

Pět československých hráčů si před druhým utkáním přelepilo páskou rudou hvězdu nad československým lvíčkem ve státním znaku, který nosili na svých dresech na hrudi. Demokratický svět jim tleskal. Stali se národními hrdiny. Dnes se o nich nemluví, ani nepíše. Jedním z nich byl i Jan Havel.

Přátelské utkání se Švédskem, 1967 nebo 1968

Přátelské utkání se Švédskem, 1967 nebo 1968

Jan Havel po utkání v roce 1968 (zcela vpravo)

Jan Havel po utkání v roce 1968 (zcela vpravo)

Jan Havel nahoře 1. zleva - národní mužstvo na mistrovství světa v Bernu a Ženevě v roce 1971

Jan Havel nahoře 1. zleva - národní mužstvo na mistrovství světa v Bernu a Ženevě v roce 1971

Současná fotografie hokejisty Jana Havla

Současná fotografie Jana Havla
autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.