Jan Fingerland: Kdo nahradí Mahmúda Abbáse?
Palestinská politika je hned v několika ohledech na křižovatce. O tom, kam se vydá, se spekuluje poté, co předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jmenoval svého zástupce, vlastně viceprezidenta. A proto se rozběhly spekulace, jestli právě Husajn Šajch je tím, kdo má Abbáse nahradit.
Mahmúdu Abbásovi je skoro 90 let a dávno přesluhuje svůj mandát, jen zatím od roku 2005 neproběhly volby. Mnoho Palestinců a dalších se proto stále častěji ptá, co bude po Abbásovi, až odejde.
Čtěte také
Do sbírky spekulací nyní přibylo jedno jméno, totiž nově schváleného viceprezidenta Husajna Šajcha. Ten do funkce nastoupil krátce poté, co byla tato funkce vůbec poprvé zřízena.
Dřív se nejčastěji spekulovalo o možném nástupci v souvislosti s každým jmenováním premiéra, naposledy to byl před rokem Muhammad Mustafa.
Tato pozice byla kdysi zvenčí vnucena Jásiru Arafatovi a posazený byl do ní tehdy právě Mahmúd Abbás, než převzal Arafatovo křeslo. Palestinskými premiéry se pak ale obvykle stávali schopní technokraté bez politické základny.
Charismatici a pragmatici
Alternativou byli charismatičtí vůdcové. Proto se v posledním roce mluvilo o tom, že v případě zhroucení Hamásu by přinejmenším do Gazy mohl být „vysazen“ Muhammad Dahlan, do exilu vypuzený Abbásův rival.
Čtěte také
Má podporu důležitých a bohatých států, jako jsou Spojené arabské emiráty, což je velmi důležité pro budoucí fungování celé Palestiny, a samozřejmě poválečné obnovy Gazy. Zatím čeká v exilu na svou příležitost, která ovšem nemusí přijít.
Neméně často se hovořilo o tom, že příštím vůdcem by mohl být Marwán Bargútí, nyní ovšem na doživotí vězněný v Izraeli za terorismus.
Pokud by ho Izraelci v rámci nějakého ujednání propustili, Bargútí by měl u Palestinců legitimitu jako někdo, kdo bojoval s Izraelci. Sám Abbás, zdá se, neloboval za Bargútího propuštění. Naopak Hamás o něj usiloval během jednání s Izraelci o výměně rukojmích a vězňů, možná právě ze zlomyslnosti vůči Abbásovi.
O možném nástupci se mluvilo i na podzim, kdy Mahmúd Abbás vydal dekret, kterým uvolňoval cestu pro dalšího muže, totiž Rauhího Fattúha, nyní předsedu palestinské národní rady, vlastně parlamentu.
Čtěte také
Ten by v případě potřeby převzal předsednictví Palestinské samosprávy, a zastával by tuto funkci po dobu 90 dnů, dokud by se neuskutečnily prezidentské volby.
To by mohlo Fattúhovi připravit cestu pro kandidaturu, ale podle některých názorů není dost charismatický ani nemá vlastní mocenskou základnu ve Fatáhu nebo Organizaci pro osvobození Palestiny.
A teď je tu tedy zatím poslední varianta, tedy nově jmenovaný viceprezident Husajn Šajch. Je mu šedesát, a je tedy o generaci mladší. Patří k úzkému okruhu kolem Abbáse, a proto se spekuluje o tom, že právě jeho si prezident vybral jako nástupce.
Šajch byl řadu let vězněn v Izraeli, a mohl by tedy mít legitimitu u velké části palestinské veřejnosti. Současně je považován za pragmatického člověka, který má kontakty s Izraelci, což je nutná podmínka pro to, aby s ním izraelská strana byla připravena jednat a případně i činit ústupky.
Hlavy 22
Současně je tu několik „ale“. Zaprvé zatím není jasné, jaké má mít viceprezident pravomoci, Abbás se zatím vždy snažil soustředit rozhodování u sebe. Za druhé není jisté, zda by ho Palestinci přijali za číslo jedna, pokud by nebyl ochoten nechat se potvrdit ve volbách.
Čtěte také
Dále není jisté, zda by ho za svého reprezentanta považovali i ti, kdo straní spíše Hamásu, jenž není součástí Organizace pro osvobození Palestiny, ani struktur Palestinské autonomie, tím spíš, že Izraelci by po příštím palestinském vůdci žádali boj s terorismem dříve, než mu přepustí jakékoli území.
A v neposlední řadě jsou tu další lidé, kteří by mohli mít podobné ambice, jako jsou zmínění Bargútí a Dahlan, případně někdo další.
Husajn Šajch?
Husajn Šajch zatím slibuje reformy Palestinské samosprávy, ke kterým je tlačena okolnostmi – nedůvěrou vlastních lidí, ale také od spojenců, kteří chtějí, aby existovala důvěryhodná alternativa k Hamásu v Gaze, a partner, který bude moci se silnou legitimitou jednat s Izraelci o naplnění dvojstátního řešení, když a až k němu dojde. Možná to bude Husajn Šajch, přinejmenším se k tomu přiblížil.
Pokud by se stal prezidentem, stále by čelil stejným problémům jako Abbás – tedy že Západní břeh a Gaza jsou fyzicky oddělené, a každé území navíc ovládá jiná politická síla. Musel by najít způsob, jak uniknout z dlouhodobé strategické pasti.
Ta spočívá v tom, že by se musel nějak domluvit jak s Hamásem, který by nejraději Fatáh nahradil i na Západním břehu a chce bojovat s Izraelem až do konečného vítězství.
Tak i Izraelem, jehož vláda nechce Západní břeh opustit, a i v případě porážky Hamásu nechce Palestinskou autonomii do Gazy vpustit a žádná nějakou třetí, zatím neznámou alternativu.
Mahmúd Abbás už asi nebude tím, kdo dokáže tyto „hlavy 22“ rozlousknout. Úloha jeho nástupce, ať se jím stane kdokoli, bude extrémně těžká.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.