Jak Trump mění Ameriku i svět. Co si o tom myslí jeho příznivci a odpůrci?

Trump se staví zády ke spojencům i k Ukrajině. „Ničí tím naši pověst. Všechno, čím Amerika dosud byla,“ vnímají Američané

29. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Američané Nancy a Curt na demonstraci proti Trumpově administrativě | Foto: Jan Kaliba, Český rozhlas

Trump se staví zády ke spojencům i k Ukrajině. „Ničí tím naši pověst. Všechno, čím Amerika dosud byla,“ vnímají Američané (6. díl z 7)

Staronový americký prezident Donald Trump nazval ukrajinského prezidenta Zelenského diktátorem, o Putinovi to pak říct odmítl. Trumpova administrativa hlasovala v OSN po boku Ruska, Běloruska či KLDR a její představitelé často opakují propagandu Kremlu, se kterým jsou ochotní spolupracovat. Naopak dosavadní spojence Trump a jeho lidé kritizují, hrozí jim zavedením cel nebo dokonce anexí jejich území. Co tomuto obratu Spojených států v mezinárodních vztazích říkají Američané?

Ruská válka na Ukrajině, bezpečnostní spolupráce s Evropou a obecně geopolitika nepatří k hlavním zájmům americké veřejnosti. Přesto lze na mnoha domech spatřit ukrajinské vlajky, které spousta lidí nosí i na protesty primárně namířené proti Trumpově domácí politice.

Zády ke spojencům i k Ukrajině

„Co dělají naše vláda, náš prezident, viceprezident i náš nezvolený prezident Elon Musk, je hanebné. Jak se při návštěvě zachovali k prezidentu Zelenskému, bylo trestuhodné,“ říká rozhořčeně Nancy z Baltimoru, která na jednu z demonstrací dorazila dokonce oblečená do ukrajinské vlajky.

Čtěte také

Slovy nešetří ani její partner Curt, který se stydí zejména za to, že jeho země zastavila vojenskou pomoc Ukrajině. „Jdou proti naší zahraniční politice, jak jsme ji dělali desítky let. Jsou na straně Putina, který chce obnovit Sovětský svaz. Je to ostuda. Potřebujeme stát za Ukrajinou a našimi evropskými spojenci, protože společně jsme mnohem silnější,“ neskrývá své zklamání.

Poukazují rovněž na fakt, že Trumpova administrativa zastavila mezinárodní pomoc skrze agenturu USAID. „Nechali tak mnoho lidí umřít hlady nebo na léčitelné nemoci. Zničili tím naši pověst a otevřeli dveře Číně a Rusku. Od té doby, co Rusko v roce 2014 začalo nelegálně okupovat Ukrajinu, ji podporujeme. Trump to teď přehodnocuje. Ale bez Ukrajiny může padnout i zbytek Evropy,“ svěřuje se se svými obavami Nancy a nebojí se provolat i ikonické Sláva Ukrajině!

Šampióni demokracie

Americkým obratem v zahraniční politice je šokovaný i Felix Bhattacharya, který studuje mezinárodní vztahy na Tuftsově univerzitě v Bostonu. „Trump se obrací zády ke všemu, co Amerika představuje. Za studené války jsme byli šampióny demokracie. Vidím pohoršené reakce už i od prezidentových příznivců. Ale Trumpa jsme si zvolili. Lidi musejí pochopit, že volby mají důsledky. Jako Američan se cítím rozčarovaný, protože zbytek světa se k nám teď obrací zády a snaží se od nás odpoutat, když vidí, co jsme za ostudu.“ 

Podle průzkumů veřejného mínění málokdo z Američanů samotných otevřeně podporuje Rusko. Značná část jich ale nemá na ruskou agresi jasný názor. Ovšem po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu teď Američané více než kdy jindy od začátku ruské plošné invaze říkají, že Spojené státy nedělají pro Ukrajinu dost. Myslí si to 46 % Američanů, ukazují březnová data Gallupova ústavu, který tuto otázku pokládá průběžně už tři roky.

Amerika mimo NATO?

Mezi republikány je podpora Ukrajiny znatelně nižší. Jan Surotchak patří mezi republikány, kteří Ukrajinu podporují a zároveň hájí Donalda Trumpa, který podle něj svými kroky neprospívá Rusku – jen chce mít při vyjednávání na Kyjev i na evropské spojence páky, proto prý zpochybňuje bezpečnostní záruky.

Jan Surotchak z Mezinárodního republikánského institutu

Zvlášť mezi republikány ovšem není výjimečný ani názor, že pro Spojené státy není výhodné členství v NATO. Někteří Američani by prý neměli problém s tím, kdyby jejich země Alianci opustila.

Dobová dynamika se změnila, už nemáme studenou válku, kvůli které NATO vzniklo. Navíc se mi vůbec nelíbí, že země v západní Evropě nepřispívají na obranu tolik peněz, kolik slíbily. Přitom bezpečnostní rizika v Evropě se jich týkají mnohem více než nás. Proto jsem ochotný se bavit o tom, jestli by Spojené státy neměly z NATO vystoupit, protože čas této Aliance už pominul,“ myslí si Trumpův volič Bill.

autoři: Jan Kaliba , opa

Související