Jak se točily Vlny? Poslechněte si seriál ze zákulisí natáčení filmu Jiřího Mádla

Kudy vnikli vojáci do budovy Československého rozhlasu, aby přerušili vysílání? Legendární moment se tam ale netočil

Snímek Vlny, který ukazuje příběhy novinářů z Československého rozhlasu, nemohl opominout důležitý historický moment, který se v Praze stal v noci 21. srpna 1968 – proniknutí sovětských vojáků do budovy rozhlasu. Záběry se však nenatáčely v místech, kde k události došlo. Spolu s rozhlasovým technikem Ladislavem Vinšem se vydáváme do míst, která byla svědky historické události.  

Legendární moment z noci na 21. srpna 1968 připomíná snímek Vlny, jehož premiéra se chystá na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Spolu s Ladislavem Vinšem, rozhlasovým technikem a historikem se vydáváme do míst, která byla v budově Českého rozhlasu v Praze svědky vniku sovětských vojáků. Právě v jedné z chodeb, která vede nad úrovní Vinohradské třídy, prošli sovětští vojáci dovnitř.

Chodba, která zažila historii

Dnešní podoba interiéru je již hodně pozměněna – v rohu je topení, nad nimi hodiny. Dříve byla v těchto místech dílna a technický prostor, kam lidé moc nechodili. Pracovníci z předtáčecího pracoviště v srpnu 68 občas zavřeli železná vrátka, která uzavírala prostor chodby. Vybraná sovětská jednotka ale do budovy přesto pronikla, dostala se do rozhlasu a začala jej obsazovat. 

Čtěte také

Vzpomínky na okupaci

„Někdo volal, že jsou tady Rusové, bydlel jsem nedaleko, takže jsem se šel podívat, máničky po nich házeli věci a zapalovali tanky, to jsem viděl na vlastní oči,“ vzpomíná na tehdejší události Vinš. 

Filmaři ve snímku Vlny ale v přímo v pražském rozhlasu netočili, točilo se v plzeňské rozhlasové budově a v ateliérech na Barrandově.

autoři: Martin Hrnčíř , zup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.