Jak se dostat na střední? Poslechněte si seriál Radiožurnálu o změnách v přijímacích zkouškách
Seřazení škol si dobře rozmyslete, zdůrazňují experti. Na co si dát pozor při podávání přihlášky?
Uchazeči o studium na střední škole měli mít v tuto chvíli už víc jak 24 hodin možnost se přihlašovat elektronicky. Jenže systém pořád nefunguje. Programátoři z Cermatu při poslední kontrole odhalili chybu. Kvůli ní se zahájení provozu nového systému DiPSy posouvá. Fungovat by měl od dnešního večera. V posledním dílu našeho přijímačkového seriálu pro vás proto máme pár rad a doporučení k elektronickému přihlašování.
Cermat odhadl, že elektronické přihlášení využije 75 tisíc z přibližně 100 tisíc uchazečů. On-line přihlášení představil ředitel Cermatu jako snadnou záležitost, která se dá zvládnout za pět minut.
Způsoby podání přihlášek
Do systému se lidé dostanou přes internet na webu dipsy.cz. Tam se přihlásí pomocí elektronické identity, stejně jako třeba do datové schránky. Nejčastěji k tomu zřejmě využijí svou bankovní identitu. Má ji 6 milionů Čechů. Na střední školu se ale samozřejmě mohou hlásit i ti ostatní.
Čtěte také
Další dva způsoby podání přihlášek popisuje ministr školství Mikuláš Bek z hnutí STAN: „Protože jsme si vědomi toho, že přece jenom tyto způsoby podání elektronické přihlášky nemusí vyhovovat všem, zachovali jsme i v tom novém systému možnost pracovat buď jakousi kombinací výpočetní techniky a toho tradičního způsobu, anebo skutečně podat přihlášky postaru papírově.“
Informace a instruktážní videa jsou na webu prihlaskynastredni.cz.
Úpravy přihlášek
Co když v elektronické přihlášce něco špatně vyplním? Mohu to opravit?
Čtěte také
Ano, podaná přihláška je vidět v systému a je možné se k ní vracet nebo kontrolovat, jestli je přijatá. Na její případné nedostatky upozorní ředitelé střední školy. Je nutné při přihlašování zadat svůj e-mail a telefonní číslo, aby vám z DiPSy chodila upozornění. Je tam messenger, který počítá s fikcí doručení, stejně jako třeba u datové schránky, takže je třeba to hlídat.
Dokončení podání online přihlášek popsal ředitel Cermatu Miroslav Krejčí: „Potřeba tisknout není. Na e-mail vám přijde PDF s potvrzením, že jste úspěšně podali přihlášku. Ředitelé středních škol v ten samý okamžik vidí systému DiPSy vámi podané přihlášky. Je to otázka pěti minut.“
Přes web dipsy.cz se mohou přihlásit i lidé bez elektronické identity. Těm po vyplnění údajů přijde e-mail, který ale musejí vytisknout a fyzicky ho doručit do škol. Zůstávají taky klasické papírové přihlášky. Tiskopis je ke stažení na webu prijimacky.cermat.cz
Na co nezapomenout
Čtěte také
Autoři nového systému přijímacího řízení radí, aby si uchazeči dobře rozmysleli, jak seřadit školy. Když se například dostanou na všechny tři, už si z nich nemohou vybírat. Přijati budou na tu, kterou napsali na první místo.
Taky je dobré si zjistit, jestli škola, kam se dítě hlásí, očekává přiložení nějakých příloh k přihlášce. Nejčastěji to jsou úspěchy v olympiádách, za které může mít uchazeč body navíc v přijímacím řízení. Nebo to může být třeba potvrzení o zdravotní způsobilosti. Dokumenty stačí naskenovat nebo vyfotit mobilem a nahrát do systému.
Uchazeči na obory bez maturity
Týká se elektronické podání přihlášky také uchazečů, kteří se hlásí na učiliště?
Ano, i na obory bez maturity se uchazeči přihlásí online přes nový systém DiPSy. Doporučení z ministerstva školství ale je, aby mezi těmi třemi přihláškami byla jedna s maturitou. Pak je uchazeč pozván k jednotné přijímací zkoušce.
Když se hlásí na tři učiliště, tak centrální zkoušky nedělá. A to může být problém. Existuje totiž možnost, že neuspěje v prvním kole a bez výsledků z jednotné přijímací zkoušky se nemůže účastnit druhého kola přijímacího řízení, mohl by až do třetího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.