Jak se dostat na střední? Poslechněte si seriál Radiožurnálu o změnách v přijímacích zkouškách

Elektronické přihlášení DiPSy zátěžovou zkoušku zvládlo. Obstojí naostro?

Dnes v noci začne fungovat nový systém pro elektronické podání přihlášek na střední školy. Cermat ho plánuje spustit mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Ministr školství Mikuláš Bek z hnutí STAN včera požádal rodiče uchazečů, aby s přihlášením nespěchali, aby web dipsy.cz hned po spuštění nezahltili. Zároveň ale nemají nechat přihlášení na poslední chvíli, tedy do 20. února.

Jak je nový systém DiPSy zabezpečen proti úniku citlivých informací? Podle ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je navržen obdobně, jako jsou velké systémy státní správy, kde jsou údaje o nás všech uloženy už desítku let, a zatím nenastal žádný velký problém.

„I kdyby se hackerům podařilo dostat do první vrstvy systému, která je přístupná z internetu, tak to ještě pořád znamená, že dokážou vytáhnout data z databáze.“

100 tisíc přihlášených

Čtěte také

Další vrstvou zabezpečení jsou síťové prvky, které filtrují provoz, a mají zajistit, aby se nepodařilo případným útočníkům zablokovat fungování systému. Například takzvanými DDoS útoky, kterých byl loni v Česku rekordní počet. To ale není útok na ukradení dat, ale takový, který ten systém na několik hodin vyřadí z provozu.

A přesně toho se lidé obávají. Skutečně hrozí, že systém DiPSy po spuštění spadne, jako se to minulý víkend stalo u eDokladů?

Nelze vyloučit, že systém DiPSy po spuštění spadne, jak včera přiznal ředitel Cermatu Krejčí. Vysvětlil, že digitální přihlašovací systém sice při zátěžové zkoušce odolal simulovanému hackerskému útoku a zvládl i 100 tisíc přihlášených za hodinu. Ovšem slabé místo je Národní identita občana, prostředek, kterým se lidé ztotožňují při elektronických operacích. S tou je systém DiPSy propojen a bere si z ní data z registru obyvatel.

Zanedbaná údržba

Čtěte také

Příčiny výpadků vysvětluje datový novinář serveru iRozhlas Jan Cibulka: „Je to způsobené tím, že jsou obecně základní registry v Česku poměrně zastaralé, jejich údržba se zanedbávala.“ Do jisté míry to je podle Cibulky brzda digitalizace státu. Už jen proto, že výpadky systémů a jejich problémy způsobují nedůvěru veřejnosti.

Šéf Digitální informační agentury Martin Mesršmíd ale řekl, že od pondělí je Národní identita občana vyztužená, takže má větší kapacitu. „Na infrastruktuře jsme zjistili, co všechno dalšího tam běží, ty jsme převedli jinam nebo jsme jim ubrali zdroje.“

Digitální informační agentura spolu s Cermatem očekává, že celkem se do nového systému přihlásí 75 tisíc lidí. Odhadují 40 tisíc první den, tedy 1. února, a pak další nápor na konci, poslední den 20. února. To jsou podle Martina Mestršmída připraveni na 30 tisíc lidí.

Ve čtvrtém díle seriálu budeme sledovat, jak v prvních hodinách systém takříkajíc jede, jestli s ním uživatelé nemají nějaké problémy.

Spustit audio