Jak nenaletět realitnímu makléři? Pečlivě si pročtěte zprostředkovatelskou smlouvu

24. srpen 2018

Největší audioportál na českém internetu

Klasický trik realitních agentů je domluvit cenu, respektive snažit se cenu pro kupujícího co nejvíce snížit, aby se k provizi dostali co nejsnáze, říká Martin Černý z dTestu. | Foto: Fotobanka Pixabay

Prodej, koupě nebo pronájem nemovitosti není často jednoduchá záležitost. Často se proto spoléháme na odborníky v oboru, tedy na realitní makléře. Někdy se ale bezmezná důvěra v jejich spolehlivost nevyplácí. I některé realitní kanceláře nebo makléři totiž využívají různé triky, před kterými je potřeba mít se na pozoru.

„Největší úskalí spočívá v tom, že realitního makléře může dnes dělat prakticky kdokoli,“ upozorňuje ředitel spotřebitelské organizace dTest Martin Černý na skutečnost, že k vykonávání této profese není ze zákona potřebná žádná kvalifikace.

Realitní kanceláře plní roli zprostředkovatele a měly by jednat v zájmu obou zúčastněných stran. Klíčem k bezproblémové spolupráci je jednoznačně stanovená zprostředkovatelská smlouva, která vymezuje, co by měla realitní kancelář pro klienta zajistit.

Základem je jasná zprostředkovatelská smlouva

Rozsah služeb přitom může být různý – od kompletní realizace prodeje, koupě či pronájmu, kdy se zákazník nemusí o nic starat, až po omezenou specifickou službu například v podobě zprostředkování inzerce, kdy si jinak zadavatel většinu věcí zajišťuje sám.

Hypotéky zdražily. Spotřebitel je ale konečně víc chráněný

03121882.jpeg

Máte nějakou půjčku? A víte, že se koncem loňského roku změnily podmínky spotřebitelských úvěrů?

Není pochyb o tom, že realitní kanceláře mají s prodejem či koupí mnoho zkušeností, i tak je ale dobré vše si hlídat a případně se nebát zkonzultovat zprostředkovatelskou smlouvu s někým jiným.

„Vždycky upozorňujeme, zejména pokud se jedná o koupi či prodej, že je to pro spotřebitele jedna z životních investic, tak by k ní s tímto ohledem měl také přistupovat a nebát se dát pár stovek či tisícikorunu za konzultaci smluv,“ radí Martin Černý z dTestu. „A pokud máte nějaké pochybnosti o zprostředkovatelské smlouvě či o chování makléře, bývá dobrou radou smlouvu vypovědět,“ dodává.

Na co si dát při jednání s realitkami pozor

Klasický trik realitních agentů je domluvit cenu, respektive snažit se cenu pro kupujícího co nejvíce snížit, aby se k provizi dostali co nejsnáze. „Je nutné, aby si prodejce sám ještě předtím, než kontaktuje realitní kancelář, řekl, kolik za nemovitost chce skutečně získat a pod jakou cenu naopak nepůjde,“ doporučuje odborník.

Tipy před koupí či prodejem nemovitosti

  • Pečlivě si pročtěte zprostředkovatelskou smlouvu.
  • Ubezpečte se, že na provizi má zprostředkovatel nárok až po faktickém prodeji či pronájmu nemovitosti.
  • Zjistěte, jakým způsobem bude kupující hradit daň z nabytí nemovitosti.
  • Ověřte si v katastru nemovitostí, zda objekt není omezen zástavním právem.

 

Dalším častým trikem realitních makléřů je takzvaný falešný kupující, přibližuje Martin Černý. V takovém případě realitní makléř předstírá, že má zájemce o danou nemovitost, a sepíše s prodávajícím zprostředkovatelskou smlouvu. Po podpisu se však najednou po zájemci slehne zem.

klíče, dveře, nemovitost

Jindy zase domnělý zájemce zapře, že je realitní makléř, zúčastní se prohlídky a teprve později prodávajícího informuje, že je realitní zprostředkovatel a má už pro něj kupce, jen je třeba s ním podepsat zprostředkovatelskou smlouvu.

Stává se také, že při hledání nemovitosti narazíte na fiktivní nabídku. Když o ni projevíte zájem, dozvíte se, že je už pryč, ale že mají velmi podobnou nemovitost v dané lokalitě, jen je o něco menší, horší, o něco dražší a tak podobně. A někteří lidé se v takovéto situaci nechají do méně výhodné nabídky snáz vmanipulovat, varuje na závěr ředitel spotřebitelské organizace dTestu.

autoři: Tereza Stýblová , and

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.