Jak čisté jsou způsoby majitelů OKD?

14. květen 2003
Pod kůži

Před časem Český rozhlas 1 - Radiožurnál spolu s pořadem Klekánice přinesl reportáž o podezřelém způsobu, jakým skupina kolem podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy ovládla Ostravsko-karvinské doly a s nimi celý černouhelný průmysl v České republice. Ačkoliv tato transakce z roku 1998 zavání překročením zákona, po dobu pěti let ji policisté nedokázali objasnit. Podnikatelé Koláček a Otava s majetkem dolů provedli řadu kontroverzních kroků. Zdálo by se proto přirozené, že budou zapsáni na černé listině státu tučným písmem. Opak je však pravdou. S agresivním přístupem posvěceným nečinností státních úředníků a policie zatím sklízí obrovské úspěchy.

Nejprve se vraťme k událostem starým pět let. Tehdy vykročili novodobí uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava na cestu k nesmírnému bohatství a moci a s jejich příchodem začalo období nepostižitelnosti, i těch nejpodezřelejších transakcí a na druhou stranu proher a podivné liknavosti státu. Vše začalo v říjnu 1998, když moc nad OKD převzala soukromá firma Koláčka a Otavy Karbon Invest. Hovoří bývalý generální ředitel OKD Ivan Cida.

Ivan Cida: Abych byl zcela upřímný, tak já jsem vůbec nebral v úvahu, že by vnější zájemce byl tak silný, aby prostě přemohl stát.

Stát však přemožen byl a sám za to nese vinu. Nejprve vlády Klause a Tošovského zapříčinily, že ztratil nad OKD kontrolu a dílo zkázy posléze dokonal Zemanův kabinet, který do představenstva OKD vyslal tehdejšího místopředsedu Sociální demokracie Vladislava Šroma. Ačkoliv měl Šrom zastupovat zájmy státu, podepsal řadu zásadních smluv, bez nichž by ke kontroverznímu převzetí nemohlo vůbec dojít. Na naši otázku však Vladislav Šrom odpověděl, že neví o žádných transakcích a navíc se nic nedozvíme, protože šlo o obchodní tajemství. Požádali jsme tedy o vyjádření bývalého ředitele Policie Severomoravského kraje a také bývalého zaměstnance Karbon Investu. Ladislava Vargu.

Výpověď bývalého ředitele Policie: Lidé, kteří připravovali celou tuhle transakci, měli celou záležitost perfektně připravenou, zorganizovanou.

Podivná nedůslednost státu a přehlížení způsobu, jakým Karbon Invest ovládl doly a začala v nich poté hospodařit, přišla Koláčkovi s Otavou vhod. V pozici novodobých uhlobaronů se usadili a jako vládci nad černouhelným bohatstvím celé České republiky se začali cítit neohroženě. Získali takové sebevědomí, že netrvalo dlouho a státu začali diktovat své vlastní podmínky. Nejprve ovládli doly za peníze samotných dolů. Poté v nich uzavřeli takové smlouvy, které jim zajišťovaly přísun stovek milionů korun ročně. Jaký je názor současného ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana?

Milan Urban: O té situaci vím, snažím se ji zanalyzovat, získat maximum informací těch věcí, které se odehrály v minulosti. V této chvíli nemám žádný závěr.

Aby se Koláčkovi s Otavou co nejjednodušeji podnikalo, potřebovali prosadit restrukturalizaci OKD. Zatímco stát převzal provozy, jejíž útlum a likvidaci zaplatí daňoví poplatníci, Otavovi s Koláčkem zůstala rentabilní část podniku, a to včetně padesáti tisíc bytů, obrovských pozemků a budov, které se samotnou hornickou činností přímo nesouvisí. Za Viktora Koláčka a Petra Otavu hovoří mluvčí jejich koncernu Karbon Invest Radek Chalupa.

Radek Chalupa: Cokoliv je předmětem jakýchkoliv obchodních ujednání, je záležitostí, která je vyloženě důvěrná.

Jedno z novodobých lidových mouder říká, že ten, kdo v samoobsluze ukradne rohlík, má v Česku větší problémy než lidé, kteří v bílých límečcích sahají po cizích milionech. Přes proklamace politiků o tom, že dnes už platí: "Padni, komu padni", měření dvojím metrem v praxi platí stále.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: ark , Pavel Janošec

Více z pořadu