Jadran čeká ochlazení

1. srpen 2005
Zprávy

Dva větší požáry likvidovali hasiči u Splitu. U Jadranu se má velmi ochladit - úřady varují turisty před nezodpovědnými výlety na moře. Další Čech zemřel během své dovolené v Chorvatsku.

Nedaleko Splitu likvidovali hasiči dva větší požáry. Hořelo zhruba 500 metrů od Jadranské magistrály poblíž splitského letiště u městečka Kaštel. Oheň strávil 5 hektarů suché trávy, olivovníků a jednu chatu. 130 hasičů za pomoci 30 požárních aut, 4 kanadérů a jednoho letadla likvidovali požár zhruba 2 hodiny. Zasahovat museli záchranáři také u Korušice ve splitské oblasti. Tam padlo ohni za oběť 10 hektarů půdy. Obě požářiště budou hasiči střežit celou noc.

Ještě do středy si můžete na plážích Jadranu užívat slunce a teplo. Podle dlouhodobé předpovědi počasí právě ve druhé polovině tohoto týdne přijde déšť, bouřky a výrazně se ochladí. Teplota má klesnout až na 23 stupňů Celsia. Úřady zopakovaly své varování turistům, aby se lidé během silného větru nevydávali daleko od břehu. Zatím ale v Dalmácii panuje horko a slunečno, nejvyšší teploty včera zaznamenali Knin, Mljet, Imotski a Makarska, kde se rtuť teploměru vyšplhala nad 35 stupňů. Velmi teplé bylo na řadě míst také moře, například na Rabu se teplota vody dostala až na 29 stupňů Celsia.

Během své dovolené v Chorvatsku zemřel další Čech. 67letý muž byl nalezen mrtvý v moři nedaleko pláže v Brelimu. Příčinou smrti byl infarkt. Jedná se o 13. Čecha, který letos v Chorvatsku zemřel.

Chorvatské ministerstvo zdravotnictví chce kvůli hlučným barům a diskotékám zpřísnit zákon. Teď mohou hygienici hlučnou provozovnu zavřít na osm dnů. Podle místního tisku ale inspektoři k této sankci přistupují jen výjimečně a bary hlučí dál. To se nelíbí jak rekreantům v turistických střediscích, tak ministerstvu zdravotnictví, které připravuje změnu zákona. Provozovatel, kterému měření prokáže překročení normy pro hluk, by pak automaticky přišel o licenci.

V chorvatských směnárnách se nejčastěji mění euro. Vyplývá to z informací zdejších směnáren. Hned po euru směnárníci kuny vydávají nejčastější za české koruny a maďarské forinty. Naopak britských liber a amerických dolarů letos mění méně.

Turistická rada v Bolu na ostrově Brač na podzim oslaví 50. výročí svého vzniku. První pokus o organizování turistiky ve známém letovisku ale sahá až do roku 1926. Tehdy bylo v Bolu založeno sdružení, které se dalo za cíl proměnit tradiční obživu místních z rybářství a pěstování vína na poskytování služeb turistům. Pro zajímavost celý ostrov Brač, kde leží proslulá pláž Zlatni Rat, návštěvníci začali postupně objevovat právě z Bolu.

Počasí

I zítra má být ještě slunečné a velmi teplé počasí. Od severu se ale blíží bouřky. Teploty se v Dalmácii budou pohybovat kolem 34 stupňů. Vyhlášené je upozornění pro jachtaře - na severním Jadranu počítejte s neverinami a v noci ve Velebitském kanále může foukat severovýchodní vítr rychlostí 30-40 uzlů.

Jinak bude vát vítr jihovýchodní nebo jihozápadní o rychlosti 4-10 uzlů. Moře bude na stupni 1-2 místy 3. Viditelnost 10-20 kilometrů se může snížit na 1-4 kilometry kvůli mlžnému oparu.

autor: leš
Spustit audio