iŽurnál v oblacích

14. duben 2002
iŽurnál

Je druhý víkend v měsíci, proto pokračuje náš seriál o internetu v jednotlivých zemích světa. Tentokrát jsme zavítali do afrického Zimbabwe. Více ale dnes budeme mluvit o letadlech a jejich fanouškovských stránkách.

Možná je pozdě a možná pro někoho ještě brzy vybírat letní dovolenou. A někdo možná jen tak listuje katalogy velkých firem, brouzdá po internetu a sní o Africe. Kdyby se náhodou někomu z vás sen splnil a jeli jste třeba k Viktoriiným vodopádům, na nějaké to safari - no prostě do Zimbabwe, Robert Mikoláš tam byl, a proto jsem se ho ptala, jak to tam vypadá s internetem.

Pokud bych vám měla doporučit nějaké zimbabwské stránky, tak se přiznám, že jsme musel těžce hledat nějakou, která by sídlila na místní národní doméně - která by končila ZW. Tak je to například internetová kavárna přímo v hlavním městě Harare - Zimsurf.co.zw. Je to zároveň i zimbabwský poskytovatel připojení k internetu. A potom jedny zimbabwské internetové noviny www.africaonline.co.zw.

Když jsem natáčela tenhle díl iŽurnálu, srdce "čecháčka" ve mně trochu povyrostlo. V letadlech a letectví jsme prý jedničky a svědčí o tom napříkald počet místních sportovních pilotů nebo třeba počet sportovních letišť.

Tedy mluvil o tom Radek Pilát ze serveru Vztlak.cz. Kromě pilotů ho budou znát návštěvníci webu Grafika.cz, jejich fotky tvoří totiž rozsáhlou část její galerie. Vztlak.cz ale není jen o fotkách letadel, je to informační server o letectví. Najdete tu monografie sportovních letadel, zpravodajství, výběr z novin, dále je tu bazar, navigační program, databáze letišť.

Vztlak je rozsáhlá databáze informací pro sportovní piloty a zbystřit by měli i ti, kteří si rádi sportovní letadla jen tak prohlížejí. Původně byl vztlak o všech letadlech, teď už jen sportovních, říká Radek Pilát.

0:00
/
0:00

Jako každý správně fanouškovský web musí mít vztlak.cz kalendář leteckých akcí, seznam relevantních publikací, mají tu popsanou frazeologii - nenechte se splést - je to příklad komunikace mezi letadlem a letištěm. Můžete se zorientovat i po celém internetu, pokud zabloudíte do sekce odkazů, a pobavit, pokud si přečtete vtipy o letcích.

Vztlak se zrovna teď bude měnit, především grafická podoba, která na internetu visí už čtyři roky. Chystají se také razantní zásahy do redakčního systému. Část vztlaku se bude stěhovat jinam.

0:00
/
0:00

Ještě než se Bára Basiková dostane na realitu, zkuste si poznamenat německou adresu www.weltderwolken.de. Stojí za to, protože tam najdete fotogalerii různých mraků - třeba mrak, který vypadá jako lentilka, různé blesky nebo optické klamy na nebi.

Když budete hledat něco o letadlech, asi vás jako první napadne adresa letadla.cz. Ano letadla tam jsou, ale spíš ta historická - a hlavně také česká. Pak tu najdete české letce a historii letectví. Více autor webu Jan Křížek.

0:00
/
0:00

Jan Křížek přiznává, že čtenáře kromě monografií letadel baví nejvíce počítačové hry, i když zrovna tahle rubrika je skromná.

Odkud se ale takové odborné informace berou? Ptám se proto, zda je Honza Křížek historik, to ne - je to spíš modelář.

Újmu na zdraví způsobenou nezadržitelným smíchem a pláčem vám slibují na adrese splachovac.cz. Je to další humoristický server, na kterém najdete vtipy, humorné texty, žertovné obrázky, legrační videa a navíc internetové hry a pohlednice.

A jdeme do finále: Měli bychom vyhlásit výsledky minulé soutěže: Wombat je roztomilý autralský vačnatec, který připomíná medvídka. Správně odpověděli Monika Kopecká z Olomouce a Andrej Lukáč z Vyškova, dostanou od nás knihy od nakladatelství Computer Press.

Tentokrát se hraje o Velkou knihu digitální fotografie od Ondřeje Neffa, kterou věnovalo nakladatelství knihy.idnes.cz. Dostanete ji, pokud odpovíte správně na otázku, co to je vztlak. Své odpovědi můžete posílat na e-mailovou adresu pořadu izurnal@cro.cz. Na ní také uvítáme vaše připomínky a náměty k pořadu.

Příští téma: vědecké servery

autor: ark
Spustit audio