Ivan Štern: Vítězní Bavoři a nepolíbený Söder

17. říjen 2018

Podle komentátora hamburského týdeníku Die Zeit Bernda Ulricha mají bavorské volby jednoho nečekaného vítěze. Je jím bavorský lid.

Dal svým hlasováním najevo, že nestojí o demokracii, v níž probíhá soutěž v křiklounství, líčení obrazu nepřítele a líbivého podbízení se, a že naopak chce, aby volby byly demokratickou soutěží politických koncepcí, řešících reálné problémy.

Robert Schuster: Bavorsko přestalo být ostrovem, přistálo v evropské politické realitě

Markus Söder

Proběhnou-li někde parlamentní volby, může občas nastat paradoxní situace, kdy je formální volební vítěz zároveň i hlavním poraženým.

Podle Ulricha je toto ten pravý důvod, proč bavorští voliči potrestali křesťanské sociály desetiprocentní ztrátou. Opustili svoji tradiční politiku a poklesli na úroveň zdánlivě konkurenčních populistů z Alternativy pro Německo.

Oprávněnost svého postřehu dokládá více než dvojnásobným výsledkem proti volbám v roce 2013 strany Zelených. Už v předvolební kampani bylo zřejmé, že se Zelení vydali zcela jiným směrem, než sledovaly tradiční politické strany. Neznervózněni úspěchy nahnědlé Alternativy si dál stáli za svými názory a postoji a muziku tvrdili heslem: „Dodejme si odvahy, a nestrašme se!“

A stejně jak Bavoři potrestali křesťanské sociály, obdobně odměnili Zelené za to, že neztratili politickou odvahu a vlastní tvář. Dokonce ocenili, že téma uprchlíků pojednali sebevědomě. V přesvědčení, že je jim třeba pomoci a že Německo tuto pomoc zvládne.

Postkomunističtí přistěhovalci

Podle Bernda Ulricha bavorský lid tak uštědřil názornou lekci z občanské výchovy celému Německu. Já bych k tomu dodal, nám i celé Evropě.

Lída Rakušanová: Politické zemětřesení na bavorský způsob

V Bavorsku vyhrála Křesťansko-sociální unie, utrpěla však citelné stráty

Stalo se to, co předpovídaly všechny prognózy: bavorská Křesťanskosociální unie ztratila v nedělních volbách v bavorském zemském parlamentu absolutní většinu.

Bavoři se rozhodně nedojali předvolebním naříkáním zemského ministerského předsedy Södera, že na vině poklesu preferencí pro CSU je Berlín, respektive velká koalice. Údajně německou politiku umrtvuje, místo aby do ní vlévala živou vodu.

Podobně kňourali na předvolebních mítincích i sociální demokraté. Ti svým způsobem měli pravdu. Strana vedená Andreou Nahlesovou je učebnicovou ukázkou politické impotence. To, že paní předsedkyně před lety dokázala cestou vnitrostranické revolty sejmout významné předsedy jako Gerharda Schrödera nebo Franze Münteferinga, jak vidno, z ní vůdkyni neučinilo. K dobru bavorské sociální demokracie lze ale přičíst alespoň to, že nekňourala po vzoru křesťanských sociálů na téma přistěhovalecké krize.

Robert Schuster: Sjednocení Německa aneb Jenom peníze na vybudování demokracie nestačí

Německo slaví výročí sjednocení země

Při nedávných oslavách výročí sjednocení Německa se tradičně bilancovalo a také hodně počítalo.

Jeden hlas mezi křesťanskými sociály přesto zněl rozumně. Hlas bývalého předsedy Edmunda Stoibera. Upozornil, že Bavorsko spíš než s uprchlickou krizí zápolí s tak zvanou vnitřní migrací. Tedy s přistěhovalci ze zemí bývalé NDR.

Třicet let svobody a bavorského blahobytu jim nestačilo k tomu, aby se zbavili svých myšlenkových stereotypů, získaných v dobách komunistické diktatury, a svá srdce dokořán otevřeli nejprve nadbíhání postkomunistů strany Die Linke, nyní nahnědlé Alternativě pro Německo. Už více než deset let nad touto výraznou změnou lidu Bavorska CSU jen bezradně postává.

Škodolibý pozorovatel by mohl poznamenat, že bavorská veřejnost sice slušně vstřebala uprchlíky, za to s postkomunistickými přistěhovalci východoněmeckého původu má stále kříž.

Ivan Štern

Jedno je jisté: Bavoři nynějšími volbami proškolili nejen sebe, nejen zbývající Německo, ale i celou Evropu. Nepolíben jimi zůstal jen jejich ministerský předseda Markus Söder. Bezprostředně po volbách z neúspěchu své strany opět obvinil Berlín.

autor: Ivan Štern
Spustit audio