Inteligence v exilu. Nový seriál Radiožurnálu o válečných uprchlících, kteří se snaží navázat na své kariéry
Saša byla archivářkou, v Česku si přivydělává úklidem a pomáhá jako dobrovolnice. „Češi jsou obětaví a štědří,“ usmívá se
Saša Bazyniuková je 50letá rodačka z Kyjeva. Válka ji zastihla na dovolené v Maďarsku, kde byla se svým synem. Domů už se vrátit nemohla. Na Ukrajině pracovala v soukromé firmě zabývající se archivnictvím a digitalizací dokumentů, teď žije se synem na ubytovně v Ústí nad Labem a přivydělává si úklidem. Kromě toho pomáhá jako dobrovolnice. Společně se svými krajany organizuje humanitární pomoc ukrajinské armádě. Věří, že se ke své milované práci opět vrátí, možná i v Česku.
Související
-
Pracují, pomáhají, chodí do školy. Jak si na život v Česku zvykají „naši“ Ukrajinci?
Váleční uprchlíci z Ukrajiny začínají znovu, mimo jiné i v České republice. Jak se jim daří najít práci? Přijali je Češi s otevřenou náručí? Poslechněte si každý den v 8:50
-
Ukrajinské děti zažívají pocit ztráty všeho, co znaly, vysvětluje někdejší uprchlice z Jugoslávie
„Je těžké říct, co je vzpomínka a co si člověk domyslí a upraví, aby s tím mohl žit,“ říká Vesna Evans, která do Prahy přijela s rodiči v roce 1993 coby desetiletá.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.