Inspirace před tabulí. Jak se dá učit jinak a čím inspirativní učitelé motivují žáky?

„Žádné obyčejné sezení v hodině.“ Učitelka na Mendelově gymnáziu spojuje teorii s praxí

Barbora Bitomská učí biologii a chemii na Mendelově gymnáziu v Opavě. S žáky například v tělocvičně názorně zkouší, jak funguje lidské tělo. A studenty už šest let motivuje i k darování krve.

Čtěte také

Na žíněnkách v zrcadlovém sále v suterénu budovy gymnázia cvičí studenti ze třetího ročníku. Málokoho by asi napadlo, že právě vstoupil do hodiny biologie.  

„V následném vzpěru pociťujeme posun lopatek po hrudníku k pánvi a vyrovnání prohnutí v bederní krajině. Pociťuješ, Anežko? Krása!“

Téma dnešní hodiny je páteř – jak funguje a k čemu slouží. „Díky tomu, že jsme v zrcadlovém sále, studenti sami na sobě viděli, že nestojí zas tak rovně a přemýšleli nad tím, co to může způsobit, co na to může mít vliv. A potom jsme cvičili na základě cviků, které měly předem připravené,“ popisuje učitelka biologie a chemie na Mendelově gymnáziu v Opavě Barbora Bitomská.

Učitelka Barbora Bitomská při hodině biologie

Barbora Bitomská při výuce využívá zázemí nové biologické laboratoře, zároveň se studenty vyráží i ven do terénu. Propojuje tak teorii s praxí, jak popisují její studenti.

„Není to jenom obyčejné sezení v hodině, ale dělá nám i interaktivní pracovní listy, dává nám různá videa nebo články, které si můžeme nastudovat, takže máme i něco praktického.“

Darování krve

V roce 2017 iniciovala Barbora Bitomská zahájení školní dárcovské kampaně krve a gymnázium začalo spolupracovat s hematologickým a transfúzním oddělením Slezské nemocnice v Opavě. Letos poprvé byli krev darovat studenti ze 3.B.

Čtěte také

„Začalo to tím, že jsme měli besedu od primáře z transfuzky v Opavě. A potom už jsme se jenom zapsali na listinu a s pomocí paní učitelky Bitomské jsme si udělali výlet do Slezské nemocnice.“

Paní učitelka dodává: „Naše studenty motivujeme k prvodárcovství. Pro oddělení tvoříme třeba pomocí tabletů různé motivační plakáty. A teď, když jsme tam byli před 14 dny s první skupinu letošních prvodárců, bylo oddělení polepené těmi našimi plakáty. Takže to studenti hezky vnímají, že oni něco udělají, nemocnice se tím pochlubí a je to tak krásně propojené.“

V úterním díle seriálu zamíříme na základní školu Světice ve Středních Čechách za Kateřinou Čihákovou. Své žáky učí venku a motivuje k tomu i své kolegy.

autoři: Lucie Korcová , prh
Spustit audio