Informační kampaň, omezení dopravy, pokuty: noční starosta bojuje proti hluku v centru Prahy

Praha spustila kampaň, v které chce vysvětlit turistům, jak se chovat centru města v nočních hodinách. Upozorňuje na to, že zde žijí zde lidé, nesmí se pít alkohol na ulici a od desáté večer platí noční klid. Pomáhá kampaň zklidnit noční život metropole? Tomáš Pancíř se zeptal nočního starosty Prahy Jana Šterna.

Praha před dvěma týdny spustila informační kampaň, která nabádá turisty, aby neobtěžovali místní obyvatele hlukem. Ačkoli ji noční starosta nepovažuje za samospásnou, považuje ji za důležitou. „Je důležité předat turistům pravidla, která jinde nejsou běžná, aby tyto informace regulovaly jejich chování.“ Do kampaně se zapojili samotní provozovatelé barů, kteří šíří informaci přímo ve svých podnicích.

„Praha by měla být známá kluby a galeriemi, ne kvůli stag parties,“ říká první „noční starosta“

03489798.jpeg

Mirik Milan je nočním starostou Amsterdamu. Stal se jím před dvěma lety jako hlava neziskovky, která chtěla přimět město, aby začalo kluby a noční život brát vážně. Nejen proto, že z něj plyne zisk, ale také kvůli lidem zaměstnaným v nočním provozu. „Kluby jsou přece místa, za kterými se spousta lidí do měst stěhuje,“ myslí si Milan, který byl hostem pražského reSITE festivalu. Jde jen o to, aby když skončí party, nezbyly z klubů zavřené dveře, musí umět fungovat i přes den.

Radnice řeší rušení nočního klidu také udělováním pokut, které mohou dosáhnout až 400 euro. Noční starosta ale považuje za problém to, že v centru chybí desítky strážníků. „V Praze je nezaměstnanost v řádu dvou procent a nejsou lidé, kteří by splnili požadavky Městské policie. Situace v tuto chvíli nemá řešení. Problém je dlouhodobější a je potřeba součinnosti mnohem více opatření.“

Dalším z nich je omezení dopravy v centru města v nočních hodinách. Na jaře proběhla první zkouška, ale opatření zrušil soud. Jan Štern ho přesto považuje za účinné: „Projekt realizuje MČ Praha 1, je to jejich příspěvek ke zlepšení situace. Měření předčila očekávání, snížení hluku o dva decibely je dost.“  Praha plánuje ještě jeden zkušební víkend. Pokud zkouška i soud dopadnou dobře, nainstalují se zásuvné sloupky, které pustí do centra jen místní obyvatele.

Noční život je pro město hodnota. Kluby by měly vznikat v brownfieldech, říká noční starosta Prahy

Publikum na křtu EP Phases v pražském Chapeau Rouge

Praha má nově funkci nočního starosty. Zatím se o něm psalo jako o někom, kdo má v centru Prahy ohlídat noční klid. Jan Štern chce ale noční život podpořit.

Tomáš Pancíř zmínil také možnost omezení provozní doby nočních barů. „Je to radikální opatření, myslím, že očekávání jsou přehnaná. Jádrem mojí práce je hledat cesty postavené na spolupráci s provozovateli na preventivních opatřeních. Teprve když se ukáže, že situace se dál zhoršuje, nastane čas být takto tvrdý a zasáhnout do svobodného podnikání,“ myslí si noční starosta.

Důvodů, proč problémy s rušením nočního klidu přetrvávají, je víc. Jednak je to dlouhodobě budovaná image Prahy jako místa, kam se jezdí za levným alkoholem. Jednak je to boj s úředním šimlem. „Lidé očekávají hodně, ale samospráva má velmi omezené možnosti. Překážek je spousta, protože právní systém je komplikovaný. Výsledný proces je složitý a trvá dlouho,“ uzavírá Jan Štern.

 

autoři: Tomáš Pancíř ,