Honza Vítámvás nebo Pepa Blabla. Jaká jsou nejméně častá příjmení v ČR?
Určitě jste se už setkali s člověkem, jehož příjmení vám přišlo nezvyklé – třeba Blabla nebo Vítámvás. To ale pořád nejsou ta nejméně častá.
Přesnou odpověď na naši otázku najdete na webových stránkách ministerstva vnitra. Z jeho statistik dokonce můžete vyčíst, kolik lidí má v Česku stejné příjmení jako vy a ve kterém kraji žijí.
Všech ženských a mužských příjmení je přes čtvrt milionu. Přitom to nejčetnější – Novák a Nováková – používá téměř 70 tisíc lidí. Možná vás to překvapí, ale mezi příjmeními, která se u nás vyskytují jenom jednou, objevíte i docela obyčejná, jako jsou Kuňka nebo Vláčná. Na některá zase narazíte jen v jednom regionu. To je případ už zmiňovaného Blabla. Nezaskočí obyvatele Valašského Meziříčí, jinde ale zaručeně vzbudí údiv a úsměv.
Do 18. století u nás hrálo důležitější roli jméno křestní. Příjmení – jak už vyplývá z jeho názvu – stálo jen „při jméně“. A na významu nabylo, až když bylo třeba rozlišit od sebe větší počet lidí. Teprve císař Josef II. ho zavedl jako povinné.
V současnosti odborníky i laickou veřejnost zaměstnává debata o snaze některých žen nepřechylovat svá příjmení a uvádět je v mužském tvaru. Za všechny jmenujme aspoň televizní moderátorku Emmu Smetanu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Energetický úřad jde po podvádějících solárnících. 10 společnostem licenci již zrušil, dalším 12 to hrozí
-
Georgescu kandidovat nemůže, kdo bude rumunským prezidentem? Představujeme 5 hlavních kandidátů
-
Týdeník iROZHLASu: Kumulující hejtmani, ne tak docela hajlující Ukrajinky a pizza jako dětské porno
-
Odstupte od plánu zastřelit 350 medvědů hnědých, vyzývají slovenskou vládu evropští odborníci