SERIÁL

1) Hodina před vstupem do kláštera: Myslela si, že se vdá. Pak ale poznala řeholnice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sestra Josefka a sestra Antonína
Předchozí díl
Následující díl

Seznamte se, tohle jsou Renata a Markéta. Nebo také sestra Josefka a sestra Antonína. Dvě ženy z Blanska se ve stejný den rozhodly pro svatbu s Bohem. Řeholní slib, který se týká celibátu, chudoby a poslušnosti, skládaly v pražském klášteře školských sester.

Sestře Josefce (nebo také Renatě Musilové) je 36 let. Zatím pracovala v charitativních organizacích nebo sociálních službách. „Zatím jsem nenašla jiný a lepší způsob, jak žít s Ježíšem ve svém životě,“ vysvětluje, co ji k rozhodnutí vedlo. „Dřív jsem žila normálně: studovala jsem, pracovala…“ vzpomíná.

Život s vírou prožila i sestra Antonína, civilním jménem Markéta Bílková. Je jí 28 let a má vystudovanou speciální pedagogiku. „K víře jsem byla vedena odmala. Celý život jsem ale myslela, že se vdám. Než jsem poznala řeholnice,“ usmívá se.

Naši reportéři sledovali důležité okamžiky, které mění život. Poslouchejte další díly seriálu Hodina před na Radiožurnálu každý všední den od po 8:45.

Řeholní slib obnáší slib čistoty, chudoby a poslušnosti. Hospodařit musí sestry dohromady, jejich platy jdou na společný účet a dostávají měsíční kapesné. Čerpat mohou 500 korun měsíčně. 

S tím, jak se blíží bohoslužba, během níž budou obě ženy skládat řeholní slib, roste nervozita. „Teď se musíme převléknout do slavnostního oblečení a pak půjdeme do kaple,“ říkají rozhlasové reportérce Veronice Hlaváčové.

Čtěte takéDominik Duka: Řeholníci a řeholnice do našeho světa stále patří

Ta s nimi do jejich pokoje nesmí. Obě totiž žijí v části kláštera vyhrazené pouze sestrám. Reportérka se tedy mezitím vydává vyzpovídat rodiče sestry Antoníny. „Tušili jsme, že tíhne k duchovnu. Budeme ji v tom podporovat,“ neskrývá maminka dojetí.

Slib na rok

A pak už všichni míří do kaple. Právě tam vše za chvíli začne. Sestry Antonína a Josefka jsou převlečené, vypadají klidně. „Později se bude venku grilovat,“ upozorňují. „Bude i slivovice,“ smějí se.

Začíná bohoslužba. Během ní sestra Antonína a Josefka, obě původem z Blanska, skládají své sliby. Zatím, podle pravidel, na jeden rok. Až pak se sliby prodlužují…