Hnutí Úsvit se rozpadá. Jeho poslanci chtějí založit novou stranu

10. únor 2015

Poslanci hnutí Úsvit se dohodli na založení nové politické strany. Jejich rozhodnutí dopoledne schválilo i předsednictvo hnutí. Podle předsedy poslanců Úsvitu Marka Černocha nejde o puč namířený proti šéfovi hnutí Tomiu Okamurovi. Ten ale iniciativu poslanců chápe jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci.

Pro usnesení o založení nové politické strany prý hlasovalo 10 z 12 poslanců, kteří se jednání poslaneckého klubu Úsvitu účastnili.

Nová strana by měla podle Marka Černocha hlavně sjednocovat, hájit národní zájmy a mít možnost nabírat nové členy.

„Tam je zájem o to, aby tato nová strana sjednocovala a aby tam spolupracovali lidé, kteří chtějí pracovat – a to je jeden jediný cíl této strany,“ řekl Marek Černoch.

„Hnutí Úsvit zatím nemůže přijímat členy, my chceme členskou základnu. Tato nová strana bude fungovat na standardních demokratických principech, to znamená, že bude nabírat členy, členskou základnu. Bez té to nejde,“ doplnil.

Nový Úsvit bez populismu, slibují poslanci

Úsvit má sice ve sněmovně 14 poslanců, ale jen 9 z nich jsou členové hnutí. Podle většiny poslanců, kteří chtějí novou stranu založit, bude nový subjekt hájit národní zájmy na jiné úrovni než dosavadní Úsvit.

Můžeme si pod tím představit stranu, jakou ve Francii představuje Národní fronta Marine Le Penové, přibližuje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

„Měla by to být strana pravicová, oni tvrdí že nikoliv populistická, v čemž má být podle nich ten zásadní rozdíl oproti Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Zadruhé by to měla být strana demokratická, tedy skutečná politická strana, protože tou hnutí Úsvit přímé demokracie, které má po dvou letech své existence devět členů, samozřejmě není,“ dodává Nováček.

Pokud strana nesklouzne k populismu, jak tvrdí, tak nebude snadné, aby v české společnosti zakořenila, vysvětluje komentátor.

Volby 2013. Volební štáb Úsvitu přímé demokracie

„U nás je přistěhovalectví oproti Francii nesrovnatelně slabé. Problém s přistěhovalci arabského původu, kteří přicházejí z jiného kulturního prostředí a s jiným náboženstvím, jako mají Francouzi, my nemáme. Máme značnou nezaměstnanost, ale jen ve dvou krajích. Ale oproti evropskému průměru velmi uspokojivou. Takže ani ten sociální důvod tady není,“ podotýká Nováček.

Okamura: Jde o snahu převzít hnutí

Šéf Úsvitu Tomio Okamura chápe iniciativu poslanců jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci. Chce proto svolat členskou konferenci, která by rozhodla o budoucnosti hnutí.

„O všem rozhodne samozřejmě členská konference, protože já zastávám demokratické metody, nikoliv puče, zákulisní tahy, zákulisní podpásovky anebo nějaké podrazy,“ reagoval Okamura a doplnil:

„To znamená, necháme svolat – přesně podle stanov – členskou konferenci a ta ať rozhodne demokratickým způsobem o dalším směřování hnutí.“

Na Okamurově straně nadále zůstává nedávno sesazený šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala, kterého ve funkci nahradil Černoch.

„Kolegové jednají zkratkovitě, bez základní odpovědnosti k programu hnutí a voličům. Zapomněli na podstatnou věc – že Tomio Okamura je ústředním nositelem myšlenek hnutí a není šachovou figurkou ve hře některých kolegů,“ poznamenal Fiala.

Okamura ani Fiala na dopolední tiskovou konferenci po jednání klubu nedorazili, později ale zorganizovali vlastní setkání s novináři.

autoři: pno , jac , jht , mta
Spustit audio