Hledá se Kubíček

Kubitschek se do Čech vracel. Odkud přesně pocházeli jeho předkové?

29. říjen 2018
Předchozí díl
Následující díl

Podobně jako u nás používáme písmena TGM, v Brazílii mají významné iniciály: JK. Jejich nositelem je prezident Juscelino Kubitschek. Muž zvaný zkratkou „žota ká“ nechal v rekordně krátkém čase vystavět futuristické hlavní město uprostřed pustiny a nastartoval rychlou modernizaci země. Jméno Kubíček je české. Jeho praděd Jan Nepomuk odešel do Brazílie na začátku 19. století z Třeboňska. Pátrání po předcích brazilského prezidenta je ale velmi zamotané.

Juscelino se měl jmenovat Kubitschek de Oliveira. Otec mu ale zemřel, když mu bylo dvanáct, a on přijal za hlavní příjmení po matce Júlii. Ta mu předala také úctu vůči předkům: „V roce 1930 vystudoval medicínu a získal stipendium v Paříži. Našetřil si na cestu a odjel vlakem do Československa, aby mohl navštívit vlast svých předků. Mnoho let poté tam poslal i nás,“ vypráví jeho dcera Maria Estela. Společně se sestrou a matkou Sarah navštívila Třeboň v roce 1959. Právě odtud podle rodinné tradice pocházel imigrant, který v Jižní Americe založil slavný rod. Na zámku v archivu se po jeho původu pátrá desítky let. 

Juscelino Kubitschek a jeho matka, po které si nechal jméno - prý velmi přísná učitelka Julia Kubitschek

Stopy po Janu Nepomuckém, který emigroval do Brazílie, lze nalézt v matričních knihách obce Kolný, jinde v archivu se objevuje Domanín. Pátrání v okolí Třeboně odhalilo, že Kubíčků tam žilo hodně. A existuje jen málo pevných bodů, o které by se hledání mohlo opřít… Kdy přijel Kubíček do Brazílie, kdy se zhruba narodil, jak se přesně jmenoval a že byl truhlářem, se ví z rodinné historie, předávané generacemi brazilských Kubíčků. 

 „Pátrání po stopách prvního Kubíčka, který odešel do Brazílie, trochu připomíná pátrání po Járovi Cimrmanovi. Ten první Kubíček nám stále uniká,“ krčí rameny archivářka Laděna Plucarová.

Dostihnout Kubíčka v historických knihách se pokusil také badatel Tomáš Hunčovský z okresního archivu v Českých Budějovicích. Jeden muž mu z procházených záznamů mizí – a tedy nejspíš emigroval. Není to ale Jan, povoláním truhlář, ale Josef, kovář. 

Juscelino Kubitschek – velký prezident velké země skrývá také velké záhady

Portrét Juscelina Kubitscheka

Že má brazilský prezident Juscelino Kubitschek české předky, to se tuší podle jeho jména. Ovšem původ jeho praděda Jana Nepomuka Kubíčka, který přišel do Brazílie v první polovině 19. století, zatím halí tajemství – neví se, kdy přesně se narodil, ani kde – pátrá se na Třeboňsku. Ovšem v v životě jeho brazilského potomka, jednoho z nejvýznamnějších prezidentů země, se také objevují nejrůznější podivné až záhadné momenty.

„Já sám, který jsem provedl ten výzkum, si nemyslím, že to je ten Kubíček, kterého hledáme jako předka prezidenta. I když stopy ukazují na něj,“ říká Hunčovský.

Aspoň se ale vyloučily falešné stopy v zápisech. A i to je dost: „Víme, odkud nepocházel. Zůstal nám už jen Domanín a může se ukázat, že někde byla další vesnice, kde nám nějaká rodina proklouzla. Takže se vydáváme na další cestu, naše pátrání se zužuje. Nakonec snad najdeme toho pravého,“ usmívá se archivář Hunčovský. 

Pátrání tedy zdaleka nekončí. V dalším dílu se proto vydáváme za kubíčkovským detektivem, do muzea vystěhovalectví v Náhlově

autoři: David Koubek ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.