„Hejty" a předsudky mi paradoxně zvedají sledovanost, říká tiktokerka Sabina Bendová

6. listopad 2021

Sabina Bendová působí jako koordinátorka komunitního centra Savora Džene, který funguje pod organizací IQ Roma servis v Brně. Věnuje se designu, grafice a natáčí videa na TikTok, kde má více jak 100 tisíc sledujících. Přestože je jejich obsah spíše zábavný, snaží se Sabina na sociálních sítích otevírat témata týkající se Romů.

„Vždy jsem snila o tom být youtuberkou, což se mi ale moc nedařilo. Poslední asi dva roky jsem to vzala opravdu profesionálně, stanovila jsem si strategický plán, cestu a cíl,“ prozrazuje na sebe Sabina Bendová, která dnes radí dalším mladým lidem, jak na sociální síti začít a čeho se naopak vyvarovat:

Já si chtěla sociálními sítěmi vydělávat. Děti se mi ze začátku smály, když jsem s nimi nechtěla jít ven, že musím doma něco natáčet. Nechápaly. Říkala jsem jim, že uvidí, že se jednou budu smát já. A když mi to teď jde, chodí a žádají mne o pomoc s Instagramem, TikTokem a tak. Takže fotím fotky, radím jim, jak co postovat.“

Přestože se zaměřuje na zábavný obsah, nebojí se otevírat témata týkající se Romů a sociálního vyloučení:

Jde o zábavné scénky ze života o tom, co se všechno může stát. Někdy jenom postavím kameru a mluvím, lidi to baví. Nebráním se ale ani trendům či otázce romské problematiky. Když jsem na sociálních sítích přiznala, že jsem Romka, strhla se lavina předsudků. Například mě posílali do školy, že se mám raději učit psát než točit videa, protože vypadám o dost mladší, než kolik mi je. Snažím se na podobné komentáře vtipně reagovat. Ale romství není moje hlavní téma.“

Když reaguje na negativní komentáře, diskutuje se svými „hejtry“, rostou počty jejích sledujících:

Lidé se zajímají o dramata. Když natočím video o tom, že jsem Romka a u něj mám tisíc škaredých komentářů a narážek, lidi se zajímají. Když na takový komentář odpovím, automaticky se objevím na #ForYouPage (stránka nejsledovanějších tiktokerů) a vidí to polovina Česka.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio