Hana Marvanová: Praha byty má, ale nevyužívá je dostatečně

Doprava, bydlení, netransparentní hospodaření a nedostatečné využívání informačních technologií. Takové jsou nejzásadnější problémy Prahy podle budoucí pražské radní pro legislativu a bydlení za hnutí STAN Hany Marvanové.

„Praha nefunguje vstřícně vůči občanům,“ říká Marvanová, podle které metropole musí začít fungovat, musí skončit její stagnace.

K prioritám podle ní patří například audit mostů – nelze připustit, aby Praha byla pro občany riziková. Další důležité opatření je audit městských firmem, které by měly fungovat ve prospěch občanů a ve kterých by měli sedět odborníci.

„Chceme také jmenovat ombudsmana pro otevřenou radnici, aby Praha fungovala transparentně,“ dodává. 

Nastartovat bytovou výstavbu

V oblasti bydlení, kterou má Marvanová na starosti, je pak potřeba udělat audit městských bytů. Těch je sice hodně, ale nejsou využívány a na trhu chybí.

„Velmi rychle by mohly být pronajaty těm, kteří to potřebují. Praha byty má, ale dostatečně je nevyužívá,“ přibližuje.

Chceme řešit Airbnb lepší regulací, aby se některé byty vrátily ke své bytové funkci a byly pronajímány.
Hana Marvanová

Kromě bytů je také nutné vytipovat pozemky vhodné pro výstavbu. Ty by se pak mohly nabízet bytovým družstvům. „Ráda bych, aby se organizačními opatřeními zrychlilo stavební řízení,“ nastiňuje plán v oblasti bydlení.

Všechny kroky a opatření by podle Marvanové měly rozhýbat bytovou výstavbu – rozšířit nabídku bytů proti narůstajícím cenám.

„Než se Praha dostane na úroveň, na jaké je Vídeň, která má obrovské množství městských bytů, tak na to by bylo zapotřebí investovat miliardy každý rok… Ale lidé potřebují bydlet teď,“ uzavírá.

Proč se Hana Marvanová spokojí „pouze“ s funkcí radní? A jak vidí spolupráci s budoucím primátorem Zdeňkem Hřibem?

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio