Francouzská policie vyklidila romský tábor na severu země

9. srpen 2012
Zprávy

Francouzská policie i nadále ruší romská tábořiště. Po zátahu v Paříži a Lyonu dnes vyklidila romskou osadu v blízkosti Lille na severu země.

Řada organizací pro lidská práva kritizuje tento krok s tím, že vláda se nepostarala o žádnou alternativu po dvě stovky Romů, mezi nimiž je asi šedesát dětí a všichni skončili na ulici. Politiku Francie vůči Romům už dříve kritizovala i Evropská Unie.

Romský tábor u Lille se nacházel v těsné blízkosti školy, kde se studuje architektura. Vše proběhlo hladce. O tom, že se bude tábor rušit, věděli Romové už delší dobu a byli na to připraveni.

Prefekt regionu Dominique Bur už před několika týdny volal po vyklizení tábora z důvodu špatných hygienických podmínek, které v něm panují. Podobně zdůvodnil kroky policie i ministr vnitra Manuel Valls, který zároveň dodal, že jeho vláda bude v politice, kterou zastával i bývalý prezident Nicolas Sarkozy pokračovat.

Řada Romů přijala 300 eur za to, že ze země odjedou, ale do Francie se pak brzy vrátili. Vláda by měla podle ministra vnitra tuto politiku podpory přehodnotit, zároveň ale není vyloučeno zmírnění restrikcí pro práci rumunských občanů ve Francii.

Francouzská veřejnost je v otázce rušení táborů rozdělená. Několik organizací postup vlády ostře kritizuje. Jeden kněz z okolí Lille dokonce na protest demonstrativně pokřtil řadu romských dětí. List Le Figaro naopak cituje obyvatele z okolí tábora, kteří jsou rádi, že nebudou mít Romy ve své bezprostřední blízkosti.

Romské komunity ve Francii mají statisíce členů. Mnoho z nich v nedávné době dorazilo z Rumunska a Bulharska. Vízum nepotřebují. K tomu, aby se ve Francii mohli usadit dlouhodobě, ale musí mít povolení k pobytu a pracovní povolení.

autoři: ima , jšm
Spustit audio