Francouzská policie vyklidila na severu země v Roubaix další romský tábor

3. říjen 2013

Policie ve Francii vyklidila další romský tábor, tentokrát na severu země v Roubaix. Debata o integraci Romů v minulých dnech dominovala francouzským médiím a způsobila rozkol ve vládě. Kvůli Romům se do sebe pustili dva ministři. Rušení romských tábořišť ale pokračuje.

Tábor, ve kterém žilo asi 80 Romů, už je vyklizený, se zemí ho srovnaly buldozery. Likvidace proběhla rychle a bez větších komplikací, vyhnaní Romové nalezli útočiště v dalším romském táboře o několik kilometrů dál.

„Není to normální. Volali na nás zmizte a my jsme tam nikomu nevadili, naše děti chodily v ulici do školy,“ stěžovala si jedna z obyvatel tábora.

U vchodu do tábora stál kordon policistů, kteří bránili lidem ve vstupu, další desítky hlídaly okolí. Kolem debatovala řada lidí. Většina z nich v Roubaix bydlí a je ráda, že policie Romy z tábora vyhnala. Večer tam prý hrála hlasitá hudba a okolo byl nepořádek.

„Bydlím tu dva roky a jsou to dva roky hrůzy, zapáchá to tady, večer pouští nahlas hudbu, jsem rád, že policie zakročila,“ řekl muž bydlící ve stejné ulici.

Existuje ale i řada těch, kteří si pokládají otázku, co bude s romskými dětmi, protože nedaleko tábora v centru Roubaix je škola, kam děti chodily. A neví se, kdo se jich ujme.

„Je to jiná kulltura, jiná civilizace, rozdíly ve způsobu života jsou velké. Ale takhle je vyhnat je trochu kruté, měli bychom se snažit je postupně integrovat,“ myslí si další obyvatel Roubaix.

Jen několik set metrů od vyklizeného místa byl před pěti dny evakuován mnohem větší tábor, kde žilo asi 300 Romů.

Bulharští Romové se prý integrovat chtějí

V okolí několika kilometrů Roubaix jsou pak tábory Romů z Bulharska, kteří se prý na rozdíl od Romů z Rumunska chtějí integrovat do francouzské společnosti a žít spořádaně.

Jedním z hlavních důvodů, proč francouzská policie romské tábory vyklízí, jsou špatné hygienické podmínky a také protesty obyvatel, kteří nedaleko tábořišť bydlí.

Francouzští policisté se chystají v příštích dnech a týdnech vyklidit další tábory v okolí Lille. Podle ministra vnitra Manuela Vallse není většina Romů schopná se integrovat.

Humanitární organizace naopak protestují proti vyhánění Romů z jejich domovů bez toho, aby se o ně vláda dokázala postarat.


Zvětšit mapu
autoři: jšm , sib , dab
Spustit audio