Francie staví jeden z největších parků větrných elektráren v Evropě. Rybáři a ekologové mají výhrady
Francie patří v Evropské unii mezi největší zastánce udržení jaderné energie. Stále více se ale taky snaží používat i obnovitelné zdroje. Například u svého pobřeží buduje parky větrných elektráren. Jeden takový projekt s 80 větrníky vzniká na západě země. Místní park převážně vítají, výhrady naopak mají rybáři a ekologové.
Poslechněte si celý Magazín Experiment z 15. ledna 2022
Městečko Saint-Nazaire na západním pobřeží Francie je známé hlavně svým velkým přístavem, v minulosti i svou ponorkovou základnou. Dnes je tady jiná základna, a to pro park větrných elektráren na moři. Elektrárny budou asi 12 kilometrů od pobřeží.
„Poetické elektrárny“
Elektrárny by měly vyrábět až 20 procent energie pro tuto oblast západní Francie, tedy až pro 380 tisíc domácností. „Esteticky to může být moc pěkné, vidět takový park větrných elektráren. Na takovou krajinu se dá zvyknout,“ říká Jean-Pierre, jeden z místních, před galerií současného umění v Saint-Nazaire.
„Krajina se mění, transformuje. A my se na tom podílíme. Velká křídla větrných elektráren, která se točí při pobřeží… Já říkám, proč ne? To přece může být moc pěkné. Radši 80 větrných elektráren než třeba čtyři chladicí věže jaderné elektrárny! Takové větrné elektrárny jsou pro mě prostě poetické.“
Ekologové a rybáři mají výhrady
Nepříliš poetické to ale přijde ekologům, kteří kritizují zastavění pobřeží, znečištění oceánského dna betonem a kabeláží. A obavy mají i rybáři, kteří se bojí úbytku ryb. Park větrných elektráren u pobřeží Francie by se měl naplno spustit na konci tohoto roku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ve věku 46 let zemřela horolezkyně Klára Kolouchová. Pokoušela se zdolat pákistánskou horu Nanga Parbat
-
Senát schválil trestní reformu. Dovolí pěstování a držení marihuany, její legalizace se tak přiblížila
-
Bouřky řádí na Moravě i jihu Čech, na východě země jsou extrémní vedra
-
Začínal v prodejně kol, dnes dělá mechanika týmu Visma. ‚Není to jen o čekání na defekt,‘ říká Červenka