Folk před Sametovou revolucí a po ní

13. září 2009
Doteky víry

V 68 dílech seriálu jsme se setkávali s nejrůznějšími protagonisty českého, ale i zahraničního folku, abychom tuto řadu dnes dílem 69 symbolicky uzavřeli. V knize Děkuji za bolest aneb Náboženské prvky v české folkové hudbě 60. a 80. let Zdeněk Nešpor vidí nejdůležitější rys českého folku v tom, jak přiblížil naše hudební vnímání tomu západnímu. I u nás tak začalo platit, že v pozdně moderní společnosti folková hudba působí jako hodnotový a ideový zdroj sociálního jednání. A stává se tak na čas jednou z náhrad tradiční religiozity.

Když se v našem folku objevovaly náboženské motivy, většina posluchačů je brala jako protest proti tehdejším politickým a sociálním poměrům. Značná část společnosti brala folk a náboženství jako protikladné hodnoty k tomu, co režim nabízel. Folková hudba nesporně přispěla k listopadové revoluci a nebylo jistě náhodou, že s jejím šířením do krajů pomáhali prakticky všichni písničkáři.

S pádem komunismu ovšem padl i společný nepřítel, najednou nebylo proti komu protestovat a atraktivita folku se pozvolna vytrácela. V důsledku toho se v devadesátých letech stal folk buď vyloženě náboženskou hudbou, kterou poslouchá málokdo, anebo v tématech i posluchačské rezonanci hynul na úbytě, poněvadž nepřítel padl a riziko politicky motivovaných postihů zmizelo. I když jak pro koho, čehož byl důkazem písničkář nejznámější - Karel Kryl.

O tom, jak jsme si vedli v uplynulých 20 letech na poli takzvané duchovní písně, hudby s přesahem, či o něčem si budeme povídat v příštím seriálu nazvaném Noemova archa s podtitulem 20 let písniček, se kterými se dá přežít i potopa.

autor: Karel Vepřek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.