Filmy roku 1968

Všichni dobří rodáci – zakázaný obraz poválečného života, který zasáhla kolektivizace

Brzy poté, co měl snímek premiéru v kinech, se dostal na seznam zakázaných děl. V trezoru tak Všichni dobří rodáci zůstali až do roku 1989. Film popisuje kolektivizaci zemědělství na českém venkově v padesátých letech a osudy venkovanů, kteří se dostávali do konfliktu s režimem a komunistickou mocí. Slouží tak jako poválečná kronika života na moravské vesnici.

Čtěte takéVzpomínáme na rok 1968! Časová osa, články a medailonky na webu projektu

Režisér snímku Vojtěch Jasný do Rodáků obsadil obyvatele Bystrého a okolních obcí na Vysočině, kde se film natáčel.

Většina herců a filmařů bydlela během natáčení v místních rodinách. Jasný popisoval, jak společné soužití probíhalo: A oni se sžili a zase ti rolníci se od nich naučili herectví. Z těch lidí se stali filmoví herci, takoví praví. A z herců se stali opravdoví lidé.

Režisér Československé nové vlny Vojtěch Jasný roku 1970 emigroval a další snímky už filmoval v zahraničí. Předtím natočil mimo jiné film Až přijde kocour, kde se experimentovalo s barevným filmem a filmovými triky a kde také svou poslední velkou roli ztvárnil Jan Werich.

Ústřední roli Františka, který odolával vstupu do zemědělského družstva nejdéle, ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Brzobohatý se s Vojtěchem Jasným znal už ze studií na gymnáziu a mluvili spolu prý valašsky.

Režisér mu oznámil, že pro něj má nějakou roli už pár let předem a dodal: Musíme počkat, až ten život budeš mět v ksichtu. Rok před natáčením Rodáků Jasný Brzobohatému řekl: Tož už to v ksichtu máš, už tam ten život je, už jdeme točit.

Ve filmu se objevuje mohutné zvonění – jde o zvon bysterského kostela, největší zvon, který ve filmu zazní. V kostele samotném se odehrávalo i několik scén v Rodácích.

Nahoře na kůru za varhanama sedí pan Brodský jako komunista… A s bysterským sborem doplněným o svitavské zpěváky trénuje píseň Sláva Stalinovi a Benešovi.

Zbyněk Unčovský, pamětník natáčení

Podle Zbyňka Unčovského je film popisem toho, jak kolektivizace v té době probíhala ve většině venkovských družstev: To byl obrázek, jak to opravdu v této republice vypadalo.

autoři: Jaroslav Skalický , kpk
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová