Filmy roku 1968
Nejlepší film o československých letcích. Nebeští jezdci vznikli jen díky roku 1968
Film Nebeští jezdci vzdal hold československým letcům ve službách britského královského letectva RAF za druhé světové války. Filmový příběh kanadsko-britsko-československé posádky bombardovacího letadla mohl režisér Jindřich Polák natočit jen díky politickému uvolnění na konci 60. let, které otevřelo i téma československých letců na Západě. Film je dodnes populární.
„Když jsme měli předpremiéru, byli bývalí letci nadšení. Ani je nenapadlo, že o nich může ještě někdo něco natočit,“ vzpomíná herec Svatopluk Matyáš, který hrál pilota bombardovacího wellingtonu.
Premiéru měl film na podzim 1968, v časech normalizace se ale v kinech objevoval jen výjimečně. Komunistický režim západní letce perzekuoval, Nebeští jezdci byl první hraný film, kde se objevili.
„Dostali jsme se do situace, že točíme něco zvláštního. Že jde o odměnu a dar pilotům, se kterými jsme se setkávali. Dostával nás do toho hlavně režisér Jindra Polák. Byl tím filmem posedlý.“
A z filmu to je dodnes znát. „Nikdo nic takového nenatočil,“ upozorňuje Jana Sedlmajerová, která měla ve filmu drobnou roli. „Tím, že režisér vybral Jirku Hrzána, udělal to nejlepší, co mohl. Ten ve filmu naprosto exceluje.“
Kus svého srdce
„Převážně jsme točili na ruční kameru, takže to hodně záviselo na mně. Navodila se tím autentičnost a dokumentární styl filmu,“ vybavuje si druhý kameraman filmu Rudolf Milič mladší.
Na tu dobu šlo o perfektní film. Nebyl strojený, vypadalo to jako ve skutečnosti.
plukovník Alois Dubec
Film Nebeští jezdci má dodnes spoustu fanoušků. Jedním z nejzapálenějších je historik Filip Procházka.
„Viděl jsem ten film asi čtyřicetkrát. Je to náš nejlepší film, který u nás byl o letcích natočen. Podíleli se na něm lidé, kteří tu dobu pamatovali, tedy samotní letci, a bylo vidět, že mu dali kus svého srdce.“
Související
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka