Festivalový zápisník Ľubomíra Smatany

Zajezdíte si pěkným autem a ještě si vyděláte, pochvalují si řidiči karlovarského festivalu

Mohli by si připadat jako námořníci, protože jsou součástí flotily. Na sobě ale mají solidní obleky a předpisově uvázané kravaty. A jeden z jejich důležitých úkolů je mlčet. Dálniční policista Dan a prodavač bagrů Vít si vzali dovolenou a odjeli řídit limuzíny na karlovarský festival. Je to prý perfektní dovolená.

Čtěte také

Dan v bílé košili, kravatou s logem karlovarského festivalu je dálniční policista. A tady si dělá brigádku. „Máme rádi auta, takže spojíte příjemné s užitečným, zajezdíte si pěkným autem a ještě si vyděláte,“ říká.

Dan je sice dálniční policista, ale jakmile není na dálnici, tak předvádí nové modely nebo vozí festivalové hosty po celé Evropě. „Na tomhle festivalu jezdím druhým rokem,“ vysvětluje.

A podle Víta je řízení limuzíny věc, kterou by chtěl dělat každý malý kluk. „Auta jezdí po silnicích, bagry silnice staví... Pro mě je to perfektní dovolená,“ konstatuje.

S hosty nemluví 

Na první pohled bylo během zahájení festivalu před hotelem Thermal méně diváků než v minulých letech

Řidiči prochází předfestivalovým školením, jak se mají chovat, kdy mají mluvit, kdy mají být ticho. „Etiketa velí, že pokud nejsme tázáni, tak rozhodně nevstupujeme do diskuze. Pokud klient bude chtít, tak mu samozřejmě odpovíme,“ upozorňuje Dan.

Vít ani Dan během filmového festivalu neviděli ani jeden film. „Řidič, ten tvrdý chleba má,“ usmívá se Vít.

Nebo také měkkou bagetu, kterou ukusují schovaní za auty, aby neporušili fazónu. A čekají na výzvu dispečera, aby vyrazili na další cestu podle etikety trochu si pomlčet.

autoři: Ľubomír Smatana , prh
Spustit audio