Fešanda a macek? Tyhle názvy pro zvířata určitě neznáte!
Když vás někdo osloví macíku nebo fešando, většinou se vám tím snaží vyjádřit důvěrný kompliment či vás roztomile oslovit. Tedy za předpokladu, že se vám zrovna nesnaží neslušně zalichotit. Víte ale, že tato slova neslouží pouze jako citově zabarvená oslovení, ale mají i svůj „plnohodnotný“ význam?
Pokud ne, pak vás patrně překvapí, že obě slouží jako označení pro kastrované zvířecí jedince. Zatímco jako macíka či macka označujeme kastrovaného kocoura, tak fešanda se vztahuje jak na kastrovanou kočku, tak i fenu. A podobně fešák pro kastrovaného psa.
Za nejvtipnější by bylo možné považovat označení pro vykastrovaného kačera. Kachna je německy „die Ente“ a vykastrovaný kačer by pak byl ententýk. Známé rozpočítávalo „ententýky, dva špalíky“ je prý odvozeno od toho, že kačeři byli kastrováni za pomocí dvou špalíků. Dohad o takové kastraci kačerů a původu rozpočítávadla se nám ale nepodařilo doložit, ani vypátrat jeho důvěryhodný zdroj. I na tomto vysvětlení se tedy podílela spíše lidová tvořivost.
Asi neznámější obdobou tohoto názvosloví je býk a vůl. Když si dáváme vepřové maso, jíme, jak patrně víte, maso vykastrovaného, či přesněji v mládí podvázaného vepře. Nevykastrovaný samec prasete domácího se nazývá kanec, vykastrovaná samice prasete se nazývá nunva.
Vykleštěnému hřebci říkáme valach s malým „v“. A co je překvapivé, vykleštěnému kozlovi se – s odpuštěním – říká hňup či nářečně cap. Kastrovaný kohout, kterému se zároveň přistřihuje hřebínek, se nazývá kapoun a kastrované slepici pro změnu poulardka.
Související
-
Zvířata mají sny stejně jako lidé. Víte, o čem se zdá tomu vašemu?
Vědci jsou přesvědčeni, že zvířata sní stejně jako lidé. Pozorováním spících živočichů a zkoumáním jejich mozkové činnosti zjistili, že jejich spánek je velmi podob...
-
Jeden lidský rok jako sedm psích. Co je na tom pravdy?
Tato mylná domněnka nejspíš vznikla z jednoduchého poměru průměrné délky života psa a člověka. Průměrná délka života českých žen se dnes pohybuje kolem 80 let a u m...
-
Komáři, nejnebezpečnější zvířata na světě. Víme, jak si...
Jakým způsobem vyhledávají komáři své oběti? Své „oběti“ hledají komáří samičky (samečci totiž krev nesají) pomocí speciálních receptorů, kterými zachycují koncentr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Násilný exces pražského policisty. V průchodu ztloukl obuškem muže, pak si na něj klekl a pokračoval
-
‚Stát selhal.‘ Soud ‚přelomovým‘ rozhodnutím uznal, že Česko shromažďuje data z mobilů protiprávně
-
Obchodník s Ukrajinou. Trumpa osud země nezajímá, zároveň právě on drží klíč k jednáním o míru
-
Dobrá práce, dostupní doktoři i perspektiva. Na dvě prosperující oblasti u nás připadá jedna, kde se nedaří