Fenomén zahrádkář

Relax u silnice pár metrů od benzínky přímo u opavské výpadovky

Někteří zahrádkáři tráví svůj čas a energii I na hodně neobvyklých místech. Svůj klid si dokázali vytvořit i přímo u silnice. A někteří zde mají skutečné usedlosti.

Výpadovka z Opavy směrem k dálnici D1, z druhé strany další cesta a ještě k tomu jsem doslova pár metrů od benzínové pumpy. Stačí ale, když projdu brankou, a jsem v úplně jiném světě. 

Ten si vybudoval pan Vladan. Být dobrým zahrádkářem znamená být dobrým stavebníkem a improvizovat, jak se dá. Pan Vladan má na své zahradě skutečný obývací pokoj, ložnici, vlastní koupelnu… „Je tady dokonce ústřední topení, které může být do 10 kW,“ ukazuje. 

Celoročně v kolonii bydlí i jeho soused naproti, který právě vyhlíží bagr – chystá totiž postavit pořádný bazén.

Zahrádkářská osada je soukromá, patří dohromady 20 zahrádkářům. Mít svých necelých 300 metrů čtverečních, stojí za to. Alespoň to říká předseda kolonie Ladislav Repper, který má v chatě vestavěný i krb. 

Podle toho, jak je členěná, jde o vzorovou kolonii: hlavní přístupová cesta uprostřed, na obě strany pak vstupy k jednotlivým pozemkům. Všechno má řád a i proto tady vládne klid. A tak když vedle čerpáte benzín do auta, ani netušíte, že o pár metrů vedle se dají strávit klidně i celé prázdniny.

autoři: Martin Knitl , prh
Spustit audio