Energie nad zlato II

Letos už třetí zdražení energií. „Nechali nás ve štychu, s průměrných důchodem to neutáhneme,“ zlobí se obyvatelé Chebu

Předchozí díl
Následující díl

Společnost Terea, která dodává teplo lidem v Chebu, zdražuje. Není to letos poprvé, cenu zvyšuje už potřetí v řadě. Na zálohách zaplatí její zákazníci oproti loňskému roku až o několik tisíc korun víc. Podle vedení firmy je zdražování tepla způsobené vysokými cenami plynu na trzích v souvislosti s válkou na Ukrajině.

„Docela dost mě to vytáčí. Až do dneška jsem si myslela, že 17 tisíc důchod není málo. Teď to bude hodně málo,“ zlobí se paní Růžena, která už má spočítáno, jaké zálohy zaplatí v dubnu, kdy bude zdražování nejvyšší. „Budu platit zálohu 5300 korun za topení a za teplou vodu 2000. Doposud jsem platila dohromady 4200.“

Čtěte také

„Člověka tohle nemůže nechat klidným. Starám se o náš dům několik let a najednou přijde rána, kdy platícím lidem, kteří se snaží, máte oznámit, že de facto nebudou mít na to, aby zaplatili zálohy za teplo a teplou vodu,“ neskrývá rozhořčení Petr z Aše.

Terea si nad námi v uvozovkách jenom myje ruce. Jsem skutečně nazlobený, nenechám to tak. Budu se spojovat s co největším počtem všech možných předsedů a budeme společně postupovat v tom, abychom tuto situaci zvrátili.“

30 milionů z rozpočtu města

Ze současných 2500 korun zaplatí paní Božena z Chebu na zálohách za teplo až o 3 tisíce víc: „Jsem absolutně naštvaná! Už jenom to, jak nás nechají ve štychu, jak nás to nechají zaplatit! Vidím, že s průměrným důchodem to neutáhneme!“

Zvýšení ceny tepla se dotkne i samotného města Chebu. „Pokud by extrémní ceny zůstaly po zbytek roku, tak by to pro městský rozpočet znamenalo zvýšené výdaje v objemu minimálně 30 milionů korun, což je obrovský zásah,“ potvrzuje starosta Antonín Jalovec z hnutí Volba pro město.

Součástí vánočních trhů v Chebu je i umělé kluziště na náměstí

Musíme šetřit

Jednatel společnosti Terea Martin Černík vysvětluje že zdražení odráží aktuální vývoj cen na trhu se zemním plynem. Firma už přijala několik opatření, aby odběratelé nemuseli platit ještě vyšší částky, například si nevyplatí dividendy za loňský i letošní rok.

Čtěte také

Tím to ale nekončí. „Máme možnost použít na některých kotelnách jako primární palivo  také extra lehký topný olej. Jednali jsme také dále s některými odběrateli o útlumu odběru tepla v určitých měsících a sami jsme potom přistoupili i ke snížení teploty dodávek tepla a teplé vody do domácností,“ dodává Černík.

Od května tak čeká odběratele opět jiná cena, tentokrát bude o pár set korun nižší než ta současná.

Češi se vrací ke spalování dřeva. Co se nejvíc vyplatí?

Tam, kde mají možnost, vracejí se lidé kvůli rostoucím cenám elektřiny a plynu zpátky ke spalování dřeva. Už ke konci loňského roku hlásili prodejci kamen a kotlů skokový nárůst zájmu. Čím se v době rostoucích cen energií vyplatí domácnostem vytápět? Poslechněte si rozhovor s

Spustit audio

Související