Doživotní dříči. Poslouchejte seriál o lidech, kteří stále pracují vyššímu věku navzdory
„Čisté srdce herecké profese.“ 90letý herec se těší na další sezonu v mladoboleslavském divadle

„Čisté srdce herecké profese.“ 90letý herec se těší na další sezonu v mladoboleslavském divadle (3. díl z 6)
Od mala miloval divadlo a hrál jako ochotník, profesionálním hercem se stal až v téměř důchodovém věku. Předtím třiatřicet let pracoval v mladoboleslavské Škodovce. I přesto má devadesátiletý herec tamního divadla Milan Koníček na svém kontě 55 her a téměř dva tisíce představení. Pochvaluje si hlavně Franklanda v Psovi Baskervillském nebo Chlopova v Revizorovi.
„Poslední hru, kterou jsem dělal, je Zdravý nemocný, předtím Šumař na střeše, Revizor, Saturnin,“ vyjmenovává herec, který účinkoval v 55 hrách. „Herci jsou laskaví a vědí, že hůř slyším a nerozumím, co na druhé straně portálu říkají, tak máme znamení. Pomáhají mi, kde můžou,“ chválí kolegy z divadla.
Milan Koníček dlouhá léta pracoval v mladoboleslavské automobilce, kde byl 33 let, naplno začal hrát v důchodovém věku. „Přišli k nám ochotníkům a promlouvali o tom, že mají v plánu udělat soubor a k tomu potřebují fůru lidí,“ vzpomíná.
A jak to pan Koníček dělá, že je tak fit? „Jsem rád, že jsem na světě, chodím na zahrádku a jsem hrozně rád, že do divadla můžu chodit ještě zadním vchodem,“ usmívá se.
Zázraky na jevišti
Milan Koníček si poprvé u ochotníků zahrál jako devítiletý v roce 1942. Vyzkoušel si i film, malou roli měl například ve filmu Dívka a kouzelník s Ivanem Trojanem v hlavní roli.
Herečtí kolegové, jako Lucie Matoušková nebo správce divadla Ladislav Staněk neřeknou panu Koníčkovi jinak než Milánek. „Pro mě znamená čisté srdce a jádro herecké profese,“ říká herečka. A Ladislav Staněk dodává: „Je to člověk, který ve svém věku dokáže dělat zázraky jak na jevišti, tak mezi lidmi. Když přijde, tak vnese do kolektivu jiné světlo.“
Milana Koníčka uvidí diváci v mladoboleslavském divadle v září i po celou příští divadelní sezonu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.