Dlouhé sezení u počítače a následky

12. leden 2005
Zdraví

Práce s počítačem je dnes už samozřejmostí snad ve všech profesích. Dlouhé vysedávání u počítače může mnoha lidem způsobovat některé zdravotní problémy. Nejčastější bývají obtíže s pohybovým aparátem, ale také se zrakem nebo dokonce psychikou. Řekla nám to doktorka Jana Hlávková z Národní referenční laboratoře pro fyziologii práce pražského Státního zdravotního ústavu.

Hlávková: Otázka elektromagnetických polí, které mohou ovlivnit zdraví při práci je diskutována už řadu let, ale závěry nejsou jednoznačné. S novými moderními obrazovkami není tato problematika tak aktuální.

Jaká část pohybového aparátu těla nejvíc trpí, krční páteř, záda?

Hlávková: Asi tři čtvrtiny osob pracujících s počítačem mají bolesti v zádech, krční páteř je také často hodně namáhána. Trvalým sezením ve vynucené poloze, zvláště při špatném umístění monitoru, dochází k ohnutí krční páteře, často se diskutuje o horních končetinách, hlavně při operátorských činnostech. Při práci s klávesnicí a myší může dojít i k postižení těchto částí našeho těla.

Je vhodné sedět třeba tři hodiny u počítače, nestoupnout si, nezacvičit? Odborníci takové přerušení asi doporučují.

Hlávková: Osoby trvale sedící u obrazovky by se měli na některé věci zaměřit. Například na vhodné nastavitelné pracovní sedadlo, vyhovující uspořádání prvků, jako je klávesnice, myš, obrazovka. Měli by si zvolit individuální přestávky v práci tak, aby byla dodržována kompenzační pauza po asi dvou hodinách, alespoň desetiminutová. Při práci by se měl používat takzvaný dynamický sed.

Pokud se tyto podmínky nedodržují, může hrozit i trvalé postižení krční páteře, rukou?

Hlávková: Určitě ano, máme řadu případů v zahraničí, ale i u nás, kdy se vyskytuje syndrom nazvaný RSI, který znamená trvalé poškození horních končetin a je spojený s opakováním stejných pohybů prstů a horních končetin.

autor: svp