DIY aneb Udělej si sám. Projevem této kultury není jen kutilství
„Do it yourself“, zkráceně DIY, se v angličtině ve svém původním významu „udělej si sám“ nejprve používalo pro označení činností, kterým u nás říkáme domácí kutilství.
Mezinárodního rozšíření se ale tento pojem dočkal až poté, co si ho přisvojily různé nezávislé hudební subkultury, především punk. To se stalo v sedmdesátých letech.
Postupně se DIY přístup rozšířil i do jiných oblastí lidské činnosti. Zpravidla nějakým způsobem souvisí s odporem proti konzumní společnosti a s ohledem na životní prostředí.
Podstatou DIY je vytváření, pozměňování a opravování věcí bez pomoci profesionálů. Obyčejní lidé i umělci, vyznávající etiku DIY, raději obětují svůj čas a úsilí, aby vlastníma rukama vyrobili něco, co by mohli snadno koupit v obchodě nebo objednat u specialistů.
Mezi nejtypičtější projevy DIY kultury patří vydávání knih a časopisů, takzvaných zinů. Hudebníci zase sami prodávají alba, nahraná ve vlastní režii. Běžné je také třeba svépomocné opravování kol a jiné techniky, samozásobitelství, šití a pletení oblečení nebo výroba drobných ozdob.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
OVĚŘOVNA: ‚Náš milovaný butik se stal obětí vloupání.‘ Podvodné e-shopy lákají na výprodeje
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
ONLINE: Rusové v noci zaútočili drony na Kyjev. V obytné oblasti vypukl požár, jsou nejméně tři mrtví