Disciplína jízdy na koni do moderního pětiboje patří. V případě, že dojde k jejímu vyloučení, bude to úplně jiný sport, tvrdí Libor Capalini
Hostem sportovní talkshow Na férovku s Vavřincem Hradílkem je bronzový medailista z Athén 2004 moderní pětibojař Libor Capalini. Co v současnosti dělá mimochodem dvojnásobný medailista z mistrovství světa v individuálních disciplínách a nyní již pětibojařský trenér? Co ho připravilo o další starty pod pěti olympijskými kruhy? Jak se staví k připravovaným změnám, které by měly výrazně proměnit tradiční olympijský sport? To vše a mnohem více v aktuálním díle Na férovku.
Jak ses vůbec dostal k modernímu pětiboji?
Začínal jsem s plaváním a vždycky jsem věděl, že nemám ideální somatotyp, protože měřím 175 centimetrů, což je u plavců málo. Tehdy byl triatlon teprve v začátcích a tak mě zlanařili, ať zkusím moderní pětiboj. V rámci plaveckých oddílů probíhalo testování a někdy ve 13 letech se posílaly naše údaje z plavání a běhu na 1500m na pětibojařský svaz. V 17 letech jsem se rozhodl pro pětiboj, protože třeba oproti triatlonu mi přišel akčnější.
Jak jsi vnímal svoji olympijskou účast v moderním pětiboji?
Jako dítě jsem začal olympiádu vnímat až někdy kolem dvanácti let. Postupem času mi samozřejmě došlo, že největším cílem pro sportovce je nominovat se na olympijské hry. V našem sportu je mistrovství světa a mistrovství Evropy každý rok, takže už se tyto vrcholy stávají běžným závodem a ta nervozita tam není taková. Naopak na olympijské hry se nedá připravit, protože ty nikdy nebudou běžným závodem. Je to prostě specifická akce.
Čtěte také
Je olympiáda velkým tlakem na změnu podoby tradičního sportu?
Tlak tam určitě je, což jsem cítil po celou dobu své kariéry. Neustále se diskutovaly a řešily dílčí změny, které přicházely s každou další olympiádou. Já v začátcích střílel z malorážky, přešlo se na vzduchovou pistoli a teď se střílí laserem. Velkou změnou bylo i sloučení disciplín běhu se střelbou. Změny jsou tam průběžně, ale od roku 1912 doposud jsou tam zastoupeny tradiční disciplíny - plavání, šerm, jízda na koni, běh a střelba. To bude zajištěno ještě pro Paříž, co bude dál ještě není jasné.
Jaký je tvůj pohled na to, že po Hrách v Paříži se federace moderního pětiboje chce rozloučit s disciplínou jízdy na koni?
Není ještě rozhodnuto o tom, že tam ta jezdecká disciplína nezůstane. Jsem rozhodně pro zachování tradičního formátu našeho sportu. Pro mě by v případě konce této disciplíny již moderní pětiboj byl úplně jiným sportem. Informace o případné změně formátu by měla přijít nyní během jara.
Související
-
Anna Serme: Squash je komplexní sport, který vyžaduje výbušnost i vytrvalost
„Světová asociace i PSA se snaží náš sport zatraktivnit, i tak squash očividně na olympiádě nechtějí, protože už to trvá několik let,“ říká o neolympijském sportu Serme.
-
Jachtař Michal Krysta: Při závodě Transat jsem šestadvacet dní strávil bez komunikace s rodinou
Jachtař Michal Krysta dorazil po dvaceti šesti dnech na vlnách Atlantského oceánu do cíle závodu Globe 5.80 Transat 2021. Od první příčky ho dělilo pouze 24 námořních mil.
-
Anna Fernstädtová: Neřeším jestli jedu 120 nebo 140 km/h. Rychlost je součást našeho sportu
„Naučila jsem se s tím žít a vím, že se při tom dá sportovat. Není to jednoduché, musím přemýšlet o každém jídle,“ reaguje mladá skeletonistka na zjištění, že má cukrovku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka