David Tišer je první romský LGBT aktivista v Česku

24. červen 2017

David Tišer je známý jako vůbec první LGBT romský aktivista v Česku. Vystudoval romistiku na Univerzitě Karlově a dnes studuje sociální práci. Hrál v divadelním představení Můj soused, můj nepřítel a za svůj herecký výkon byl nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011. Mimo jiné působí jako pedagog a je ředitelem divadelní skupiny Ara Art, která provozuje divadlo utlačovaných.

Divadlo utlačovaných je pro Davida Tišera už čtvrtým rokem tou správnou formou, jak upozornit na základě autentických životních zkušeností na diskriminaci menšin žijících u nás.

„Naše nejpopulárnější hra v Divadle Utlačovaných byla hra Neprojdeš! Pojednává o tom, jak Romy nepustili na diskotéku. Bylo velmi těžké pro neromské publikum, anebo pro publikum, které nikdy nezažilo tuto formu diskriminace, se do toho klubu dostat. Pro mě osobně byla nejstěžejnější hrou hra o romských gayích, protože najít Romy, kteří otevřeně hovoří o diskriminaci, není tak těžké. Neříkám, že je to lehoučké, ale není to tak těžké. Ale najít romské gaye, kteří otevřeně budou mluvit o homosexualitě a o problémech, to je velmi obtížné.

David Tišer zakončuje představení romského Divadla utlačovaných na Prague Pride 2015

Tišer si zahrál také hlavní roli v poloraném filmu Roma Boys, jenž vypovídá o homosexualitě v romské menšině. S odstupem času přiznává, že i pro něj samotného bylo těžké si svou odlišnou sexuální orientaci vůbec uvědomit.

„Heterosexuálové podle mě tohle nikdy nedokáží pochopit. Když si člověk uvědomí, že je homosexuál, tak pro mě to bylo strašně stresující. Také mi hodně dlouho trvalo, než jsem to někomu řekl, byť i jen jednomu člověku.“

Před lety jednatřicetiletý rodák z Plzně přišel se svým coming outem. Po něm se ke své homosexualitě přiznali i další Romové.

„S mým coming outem jsem to měl trochu jiné než ostatní. Natočil jsem o tom polodokumentární film a pak jsem byl nominován na cenu, která se tehdy jmenovala Gypsy Spirit (dnes Roma Spirit), takže to běželo v televizi a mluvilo se tam o mně otevřeně jako o homosexuálovi a LGBT aktivistovi. A já jsem druhý den poté odletěl na půl roku studovat do Bulharska. A když jsem se po půl roce vrátil, tak to se mnou už nikdo neřešil, protože celá moje rodina se dívala na vyhlášení výsledků Gypsy Spirit.“

David je první LGBT romský aktivista u nás. Jako jediný letos uspořádal třetí ročník mezinárodní romské LGBT konference, které se zúčastňují zástupci z celého světa. Pravidelně se podílí na spoluorganizování Prague Pride, tedy pochodu hrdosti v centru Prahy lidí s odlišnou sexuální orientací. Dle jeho slov tu nikdy předtím neexistovala veřejná debata k romské homosexualitě. Je tedy důležité, aby zaznělo, že už nechtějí zůstávat neviditelnou menšinou.

Romové na Prague Pride 2015

„Romští gayové a lesby zažívají vícečetnou diskriminaci, nejen ve vztahu k majoritě, ale i uvnitř té romské komunity. Každý rok mě o tom Romové sami přesvědčují, že je dobře, že dělám to, co dělám. Také jsme měli romský alegorický vůz v průvodu Prague Pride, kde jsme pochopitelně měli i romskou vlajku, protože jsme Romové. Ale znamenalo to, že chceme hrdě ukázat, že i mezi Romy jsou lesby a gayové a že je potřeba tomuto tématu také věnovat pozornost a dělat osvětu i mezi samotnými Romy. A nám to začalo být vyčítáno od rádoby romských aktivistů, což je smutné. Jestliže chci hájit, bojovat za práva Romů, tak si nemohu dovolit pošlapávat, špinit a dupat po právech druhých! To jednoduše nejde dohromady. Tito lidé by se měli okamžitě vzpamatovat! A od toho je tady i naše sdružení, které to bude dělat dál, budeme mít romskou vlajku absolutně všude a budeme upozorňovat na romské lesby a gaye i v rámci romských akcí.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.