Darované ledviny

27. březen 2012

Největší audioportál na českém internetu

Logo | Foto: Český rozhlas

Přínosy a omezení transplantací ledvin (prof. I. Rychlík); Karcinom prsu v minulosti a současnosti (doc. P. Tesařová); Klinická mikrobiologie VI. – anaerobní bakterie (doc. P. Čermák)

Přínosy a omezení transplantací ledvin. Karcinom prsu v minulosti a současnosti. Klinická mikrobiologie VI. – anaerobní bakterie.

Hlavní téma Ženšenu tentokrát věnujeme transplantacím. Nejčastěji transplantovaným orgánem je zřejmě krev, což snad ani jako transplantaci nevnímáme. Mezi nejčastější transplantace „čistokrevné“, chirurgické, patří transplantace ledvin, o kterých dnes uslyšíte. Je to relativně častý zákrok, i když má svá omezení, co se týče dárců i příjemců. Více vám o nich řekne prof. Ivan Rychlík.

V dalším příspěvku budeme mluvit o tolik obávané rakovině. Nádory prsu jsou názorným příkladem toho, kdy funguje a kdy naopak selhává prevence a screening. Tentokrát se ale vydáme hlouběji do historie. Doc. Petra Tesařová se léčbě karcinomu prsu věnuje už dvě desítky let a nabídne srovnání toho, jak se medicína vypořádávala s nádory v minulosti a jaký dodnes zaznamenala pokrok.

Klinická mikrobiologie – to je pojem, se kterým jste se mohli setkávat v rámci seriálu příspěvků Ženšenu. Šestým dílem se seriál uzavře. Doc. Pavel Čermák vám na závěr představí mikrobiologickou „specialitu“ o zvláštní skupině bakterií, která má v určitém ohledu opačné životní návyky než kupříkladu člověk. Jde o takzvaně anaerobní bakterie.

Clostridium difficile

Rubrika aktuálních výzkumů ze světa vám poví, jaký životní styl dodržují lidé s vrozenými vadami srdce a proč bychom měli změnit názor na užívání antioxidantů.

autor: mas

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.