Danuše Nerudová: Nová důchodová reforma by mohla být v časovém horizontu 5 let
Vláda zřejmě nestihne do voleb přijmout důchodovou reformu, a to i přes to že to slibuje v programovém prohlášení, před pár dny to řekla ministryně financí Alena Schillerová. Na vině je podle ní i důchodová komise, která dosud nepředložila návrh reformy. Skutečně nemá vláda na reformu čas? A co to znamená, že se tak důležité reformy opět odkládají?
„Je potřeba se na to podívat bez emocí a konstruktivně, protože to je téma, které se týká především našich dětí. Předhánění se v prohlašování o tom, zda změna důchodového systému proběhne ještě za této vlády, nebo až za další, považuji za velkou zkratku. Zásadní změna je proces, který se počítá na roky, nikoli na měsíce,“ uklidňuje ředitelka Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.
„Paragrafované znění důchodové reformy znamená také reformu příjmové strany celého systému. Vzhledem ke stárnutí populace je jasné, že ten systém nepůjde ufinancovat z průběžného výběru pojistného moc dlouho,“ nastiňuje rektorka Mendelovy univerzity, proč je nutné reformu schválit co nejdříve.
Jsme země která z pojistného financuje 80 procent, zatím co průměrná hodnota v EU je 50 procent.
Danuše Nerudová
Když ministryně financí v rozhovoru pro časopis Ekonom přiznala, že vláda důchodovou reformu nestihne, do velké míry svedla vinu na Komisi pro spravedlivé důchody. „Něco je politický rozměr a něco jiného je názor expertů, ti mají už dlouho dobu jasno, jaké je řešení. Problémem zůstává shoda napříč politickým spektrem. Komise pracuje dobře, návrhy existují, ale co nefunguje je hledání politické shody, protože na konci dne, jsou to politici, kteří mají v rukou to, zda se bude zákon implementovat.“
Hlavním problémem, který oddaluje přijetí nové důchodové reformy, je shoda mezi politiky na jejím znění. „Od revoluce žádná z vlád nebyla schopná přijít s reformou, a pokud se pokusila, tak byla zrušena v následujícím období. Je potřeba říci že pro zdárnost celého procesu, je naprosto klíčová shoda napříč politickým spektrem, a to je to, co se nedařilo posledních 30 let,“ říká Danuše Nerudová.
Související
-
Důchodová reforma podle Maláčové může přijít hodně draho, říká ekonom Zámečník
Reformu penzijního systému naše země nutně potřebuje. A víme to nejmíň od roku 1995, kdy se objevilo první doporučení, jak odvrátit krizi způsobenou stárnutím populace.
-
Na důchodovou reformu není pozdě nikdy. Zatím je tady jen binec, říká člen důchodové komise Vostatek
44člennou Komisi pro spravedlivé důchody má i koaliční vláda ANO−ČSSD. Co bude řešit? Host: člen komise Jaroslav Vostatek z Vysoké školy finanční a správní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka