Čištění studní po povodních
Lidé na jihu Čech už pomalu začínají odklízet následky povodní. Pokud jde o čištění studní, tak v tomto případě, podle doktora Františka Kožíška z pražského Státního zdravotního ústavu, nutné odlišit, zda jde o studnu kopanou šachtovou - klasické široké studně - nebo o studnu vrtanou.
Kožíšek: U vrtané jsou malé možnosti, vyčištění nemusí být dostatečné, je lepší objednat odbornou firmu. Kopanou studnu je možné vyčistit svépomocí lépe, ale naplavená a spodní voda musí opadnout.
Jak má čištění vypadat, co je k tomu třeba udělat?
Kožíšek: Kalové čerpadlo, kbelík, hadry, kartáč, dezinfekční přípravek a čistou vodu na spláchnutí. Mechanicky je nutné studnu očistit od bahna, vyčerpat vodu a než vstoupíme dovnitř, tak se svíčkou musíme přesvědčit, zda nejsou dole jedovaté plyny. Jestli ano, nevstupujte tam a pozvěte si odbornou firmu.
Jaké jsou nelepší dezinfekční prostředky?
Kožíšek: Savo a chloramin, návod doporučí koncentraci, na očistu povrchu je lepší vyšší dávka.
Za jak dlouho můžeme vodu používat?
Kožíšek: Po očištění čerpáme vodu, dokud není čirá. Může to trvat den i několik týdnů. Záleží na stupni zasažení podloží a okolních vrstev.
Jak poznáme vodu vhodnou ke konzumaci?
Kožíšek: Čirou vodu ještě jednou šokově dezinfikujeme, pak může být vhodná k použití. Nejsme-li si jisti bezzávadností, necháme udělat její chemický rozbor.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Hádka Jana Masaryka před smrtí se třemi muži? Stopa je i v českém archivu, pochází z letáku odboje
-
Přijímačky neodhalí talent. Nadané děti používají vlastní logiku místo drilu, na to není čas, říká Münich
-
Jako poválečné Německo? Ne, Sověti nechtěli tamní národ vyhladit jako Putin Ukrajince, říká politolog
-
Jak jsme pokořili svět párkem v rohlíku