Český komiks zažívá boom. Seriál Radiožurnálu na návštěvě u kreslířů Toy Box, Osohy a Motala

19. červenec 2019

Že toho současný český komiks nemá mnoho co nabídnout? Omyl. Dávno už totiž nejde jen o Rychlé šípy, Čtyřlístek nebo kresby Káji Saudka…

Český komiks zažívá v posledních letech skutečný boom. Kreslíři už totiž nemalují jen superhrdiny a vnadné ženy. Všímají si například historických témat nebo hledají způsob, jak pohodlně přečíst komiks na mobilu.

A tak zatímco třeba česká mobilní aplikace Nanits využívá naplno možnosti moderních technologií (a propojuje hudbu, ruchy a obrazové příběhy v jedno), komiksová kreslířka Toy Box zase dokazuje, že komiks už dávno není pouze doménou mužů. „Inspiruju se vlastním životem,“ neskrývá máma čtyř dětí.

Superhrdinové ze Šumavy

Proměňují se ale i témata, která současní čeští autoři rozpracovávají. A dokazují, že komiks, to už dávno není pouhé čtení pro děti. 

Takže i když svou cestu na stránky moderního českého komiksu našli třeba i superhrdinové, od těch, které znáte z amerických filmů, se v mnohém liší. Ilustrátor Karel Osoha totiž do komiksové podoby převedl osud „krále Šumavy“, bývalého pohraničního vojáka Josefa Hasila – a ukázal tak, že ti největší hrdinové se někdy skrývají mezi zdánlivě „obyčejnými“ lidmi.

„Represivní síla komunistického režimu, to jsou bezejmenné postavy. Proto jsme hlavnímu hrdinovi Hasilovi vytvořili protihráče, důstojníka Státní bezpečnosti a rozehráli to víc jako duel dvou postav,“ popisuje Ondřej Kavalír, který s Osohou na komiksu spolupracoval. Na příběhu Josefa Hasila se kromě nich podílel i Vojtěch Mašek.

Zapomenutá ostravská zákoutí

Tomáš Motal zase prostřednictvím komiksu zachycuje atmosféru ostravských průmyslových čtvrtí. „V dětství mě děda tahal po odstavených vagonech a kolem starých fabrik. Tyhle věci mě fascinovaly vždycky,“ vysvětluje Tomáš Motal, kreslíř a mimo jiné i zpěvák kapely Schwarzprior.

Všechny tyto současné komiksové tvůrce navštívil náš reportér Martin Hrnčíř. Pátral ale také po současných komiksových trendech. Nebo třeba po tom, jak moc se na současném českém komiksu projevuje vliv Káji Saudka. Poslechněte si jeho reportážní seriál!

autoři: Martin Hrnčíř , als
Spustit audio

Související