Česko v čele Evropy. Seriál Radiožurnálu představuje klíčové tváře předsednictví

Na předsednictví v Evropské unii jsme dobře připraveni, tvrdí ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek zahájil zasedání Rady pro obecné záležitosti v roli předsedy. „Můj hlavní úkol bude moderovat diskuzi mezi Radou Evropské unie a Evropským parlamentem, předsedat Radě pro obecné záležitosti a samozřejmě koordinovat celou evropskou politiku vlády, protože v době předsednictví budeme ve zvlášť delikátní pozici,“ vysvětluje svou roli v Bruselu Bek.

„Já jsem si vlastně nezkrátil víkend, protože neděle podvečer už je standardní pracovní čas. Jak se blíží předsednictví, s mými spolupracovníky se potkáváme pravidelně,“ přibližuje svou roli ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Je neděle půl sedmé večer a ministr Bek, oblečený výjimečně neformálně v černém tričku a kalhotách, právě dorazil na čtvrtý terminál Ruzyňského letiště, odkud za chvíli odletíme vládním speciálem do Bruselu. Už tu čeká taky tým jeho spolupracovníků z úřadu vlády. Beka v Bruselu čeká důležitá premiéra.

Příprava na předsedu Rady přes víkend

„V pátek jsem se dozvěděl, že budu předsedat Radě pro obecné záležitosti místo svého francouzského kolegy, tak to pro mě bude vlastně premiéra v roli předsedy, a bylo na to poměrně málo času,“ zmiňuje Bek. „Připravoval jsem se přes víkend, dnes večer máme poradu s mými spolupracovníky v Bruselu, takže věřím, že zítra úderem desáté budu připraven,“ dodává.

Do Bruselu míří Mikuláš Bek vládním speciálem.

Hodinu a půl dlouhý let vládním speciálem tráví Mikuláš Bek hovorem s Českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou a také s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou, kterého rovněž v Bruselu čekají pracovní povinnosti.

Jako ministr pro evropské záležitosti už brzy předsednické země si Mikuláš Bek zvyká na zvýšený zájem zahraničních médií. Novinářům odpovídá už při příchodu do budovy Rady.

Porada s bruselskými diplomaty

Původně měl mít Bek také dva rozhovory se zahraničními novináři. Mimo jiné ze zpravodajského serveru Politico. Kvůli přeplněnému programu je ale musel odložit. Těsně před zahájením Rady je v každém případě nutné si naposledy důkladně projít přípravy. V české národní místnosti se proto Bek schází se svými kolegy a bruselskými diplomaty.

A teď už ministr míří do jednacího sálu, kde si k velkému elipsovému stolu sedají ministři pro EU ze všech unijních států. Poté co Mikuláš Bek zvonečkem zahájí schůzi, musí novináři ven. Rada pro evropské záležitosti řeší pravidelně hlavně přípravy na velké summity Evropské rady. A dnes pokračuje také v řízení s Maďarskem kvůli porušování evropských hodnot.

Mikuláš Bek v jednacím sále Rady pro obecné záležitosti.

Disciplinovaní kolegové

Po zhruba šesti hodinách je hotovo. Ministr Bek je se svým prvním výkonem v roli předsedajícího spokojený.

„Ne že by mě něco zaskočilo, to musím říci, že ne, přeci jenom jsem ve svém předchozím profesním životě předsedal celé řadě podobných akcí, takže pro mě to není v zásadě nová zkušenost. Mám radost z toho, že se nám podařilo dodržet časový plán, což se nestává vždycky,“ popisuje Bek.

„Hodně jsem apeloval na kolegy, aby byli disciplinovaní a zároveň jsem se nechtěl dopouštět takových těch drastických opatření jako je vypínání mikrofonu.“

Samozřejmě vím, že se vždycky vyskytnou problémy, které budeme muset za chodu řešit – to je normální. Ale myslím si, že jsme dobře připraveni.
Mikuláš Bek

Nová funkce

Post ministra pro evropské záležitosti vznikl před půl rokem ve vládě premiéra Petra Fialy zejména kvůli nadcházejícímu českému předsednictví.

„Mám docela velkou důvěru v tým, který předsednictví dlouhodobě připravuje, v naše diplomaty v Bruselu. Samozřejmě vím, že se vždycky vyskytnou problémy, které budeme muset za chodu řešit – to je normální. Ale myslím si, že jsme dobře připraveni,“ tvrdí Bek rozhodně.

Mikuláš Bek na tiskové konferenci po jednání Rady pro obecné záležitosti (vpravo Eva Hrnčířová - mluvčí Stálého zastoupení ČR při EU)

„Můj hlavní úkol bude moderovat diskuzi mezi Radou Evropské unie a Evropským parlamentem. Předsedat Radě pro obecné záležitosti a samozřejmě koordinovat celou evropskou politiku vlády, protože v době předsednictví budeme ve zvlášť delikátní pozici.

Budeme potřebovat hledat spojence, kteří za nás budou prosazovat pohledy, které odpovídají zájmům České republiky
Mikuláš Bek

Naše vlastní názory nebudeme moci tak úplně vždycky říkat přímo, ale budeme potřebovat hledat spojence, kteří za nás, do jisté míry budou prosazovat pohledy, které odpovídají zájmům České republiky“ popisuje Bek.

Úspěch předsednictví

„Kritéria úspěchu předsednictví jsou vcelku jasná – je to především počet legislativních návrhů, které se nám podaří dotáhnout do konce. Tam se ukáže, jak dobré máme vyjednavače. Bude záležet na tom, jak se nám podaří dojednat nějaký finální kompromis, který by byl přijatelný pro dvacet sedm zemí,“ dodává.

V zítřejším díle seriálu o Tvářích českého předsednictví zamíří Viktor Daněk za českými europoslanci. Těch se sice předsednictv přímo netýká, někteří z nich ale budou moci Česku výrazně pomoci při vyjednávání o legislativě.

autoři: Zdeňka Trachtová , agf
Spustit audio

Související