Česko mezi řádky II
Po štěchovickém pokladu pátrají dobrodruzi i seriozní badatelé. A v románu i spisovatel Jarchovský
Štěchovický poklad by měl ukrývat jak zlato, tak i tajné dokumenty o německých zbraních a další cennosti. Už desítky let po něm pátrají na pravém břehu Vltavy nedaleko Prahy dobrodruzi i seriózní badatelé. Na poklad se zaměřil i spisovatel Zdeněk Jarchovský v románu Štěchovická stěna. A tak místo nedaleko Hradišťka zaujalo i nás v seriálu Česko mezi řádky.
Nejznámějším místem, kde hledači poklad hledají, je štola kousek pod Hradišťkem. Teď kolem vede naučná stezka. Míst, kde by údajně měly bedny se zlatem a dokumenty být, je víc. Bývalý starosta Hradišťka Antonín Braný vzpomíná, že štěchovická horečka začala už před sametovou revolucí.
Čtěte také
„Jedna obyvatelka ze Španělska, která zřejmě byla Češka, psala v dopise, že se v Rudém právu dočetla o hledání pokladu na Hradišťku,“ popisuje.
Ze štoly poklad Američané před více než 75 lety tajně odvezli, konkrétně archiv nacisty K. H. Franka. Antonín Braný říká, že žena poslala k další části pokladu dokonce i mapu. „Hledání pokladu se jako psychotronik zabývá, měla několik životních úspěchů, tak nabízela svoje služby,“ říká.
Takových nabídek ale přicházely desítky. Chodily ale také anonymní dopisy, které vyhrožovaly, že pokud se bude v lesích něco hledat, tak dojde k výbuchu, že poklady jsou zaminovaný. „Dokonce přišel i balíček s nástražným systémem, který ale neobsahoval výbušninu. Likvidovala to Policie ČR,“ dodává.
Málem se postříleli
Američané Frankův archiv museli vrátit, co si ale nechali, už nikdo nezjistí. A že to tady mezi hledači pokladů doslova jiskřilo, a málem i bouchalo, říká i další obyvatel Hradišťka, který hledal i se známým hledačem Josefem Mužíkem.
„Málem jsme se postříleli na poli, měli jsme osobní zbraně, ale oni měli granáty. Až to policie uklidnila, všechny nás legitimovala, zbraně na hromádku. Ale nechtěli jsme se prát, prostě jsme tam vrtali do hloubky asi 12 metrů,“ vzpomíná.
Podle něj poklad existuje. A také ví, kde vrtat. Muselo by se ale ve svahu a pořádným strojem. „To není nějaká bedýnka, že by to člověk strčil do sklepa. Je to obrovský množství materiálu,“ konstatuje.
Bedna diamantů
Na stopě je i spisovatel Zdeněk Jarchovský, sám mluvil s tajemným mužem. „Ta štola skoro končí, zahýbá doprava, tam je osobní vůz mercedes, na zadním sedadle je aktovka, tam jsou nějaký dokumenty. Pak dál jsou bedny se vším možným, a mně nabídnul osobně, že si můžu hrábnout z té bedny diamantů, a budou moje,“ popisuje.
Kouzelné to tady je ale i bez pokladu, kousek je soutok Sázavy a Vltavy, hned vedle na ostrově je Ostrovský klášter, kde našli archeologové kostru mnicha, která byla tak velká, že se jim v muzeu nevešla do připravené vitríny. A nad soutokem je tajemné zaniklé středověké město Sekanka.
Související
-
Česko mezi řádky. Nový seriál Radiožurnálu vás zavede do míst, která znáte z knížek
Naši reportéři se vydali po stopách románových hrdinů, aby zjistili, jak to ve skutečnosti vypadá na místech známých z literatury. Nalaďte si denně Dopolední Radiožurnál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.