Česko mezi řádky

Epidemie tyfu i transport. Spisovatelka Mornštajnová zasadila děj románu Hana do Valašského Meziříčí

Alena Mornštajnová patří mezi nejoblíbenější české spisovatelky současnosti. Její třetí román Hana byl přeložen do deseti jazyků a získal řadu ocenění. Děj spisovatelka zasadila do Valašského Meziříčí, kde aktuláně bydlí. Inspirovala ji mimo jiné i epidemie tyfu, kterou tamní obyvatelé zažili v 50. letech minulého století.

„Tady v tomto domě bydlela Hana. Z prvního poschodí se dívala, jak náměstí obsazují německá vojska,“ ukazuje Alena Mornštajnová.

Čtěte také

Na náměstí je také cukrárna, kde se prodávaly osudové věnečky. „Tam jsem vycházela ze skutečné události. V roce 1954 vypukla ve Valašském Meziříčí tyfová epidemie způsobená právě věnečky. A paní cukrářka byla jedna z prvních obětí,“ vysvětluje.

Ulička kolem kostela směřuje k mostu. Ten Mornštajnová rovněž ve své knize zmiňuje.

„To je most, po kterém kráčela Hana se svými rodiči, když odcházeli do transportu. V knize mám moment, kdy se na mostě zastavili a naposledy se ohlédli. Měli pocit, že město se s nimi ani neloučí, že se na ně nechce ani dívat, jak odcházejí,“ říká spisovatelka.

autoři: Gabriela Hykl , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.