Česká literatura se mění. Když dostane příležitost, může být světová, říká kritik Eder

„Česká literatura v posledních dekádách v zahraničním kontextu neměla úplně dobrou odezvu. Mám takový optimistický pohled, že se to v posledních letech přeci jen mění,” říká v epizodě Litu literární kritik Kryštof Eder
Málokdo toho z české prozaické produkce přečte víc než Kryštof Eder. Literární kritik a redaktor přišel do podcastu Lit mluvit o tom, co se z české literatury pokusil servírovat tchaj-wanskému publiku a taky o své účasti v porotě nových Cen literární kritiky.
„Nejsem úplně zvyklý, že by česká literatura někoho v zahraničí úplně zajímala, tady to ale bylo naopak,” vzpomíná Kryštof Eder na nedávný knižní veletrh v tchajwanské Tchaj-peji. Tam česká výprava mimo jiné prezentovala sborník textů současné české prózy, které Kryštof vybíral.
Do sborníku se dostaly texty autorů a autorek, jako jsou Marek Torčík a Magdaléna Platzová, ti se i osobně zúčastnili veletrhu. Dál jsou ve výběru texty třeba Anny Bolavé, Zuzany Brabcové nebo Elsa Aids. Celkem 11 jmen.
„Když jsme dávali dohromady tuhle knihu, tak jsem si uvědomil, že ta česká literatura je dobrá a má co nabídnout a může stát bok po boku s velkými jmény. Ale musí dostat příležitost,” myslí si Eder.
Podle literárního kritika totiž česká literatura v posledních dekádách v zahraničním kontextu neměla příliš dobrou odezvu. „Mám takový optimistický pohled, že se to v posledních letech přeci jen mění,” dodává.
Odráží se změna v české literatuře i na nominacích Ceny literární kritiky? Proč vlastně ocenění vzniklo, když tu máme Magnesii Literu? A neovlivňuje náhodou tak trochu porotu CLK podcast Lit? Poslouchejte nejnovější díl podcastu s Kryštofem Ederem.
Související
-
Literatura je odstřižená od reality. Utlačované zaháníme zpátky do kouta, říká spisovatel Torčík
„Na literatuře mě štve, že je často odstřižená od společenské reality,“ říká spisovatel Marek Torčík v novém díle podcastu Lit.
-
Život přestal být příběh. Když mě něco bolí, začnu se tomu věnovat, říká autorka Emma Kausc
Emma Kausc loni vydala prozaický debut Narušení děje. Emma v něm narušuje nejen naše přemýšlení a paměť, ale i samotný pojem autofikce.
-
Hororový Otesánek. Máte se bát a být dojatí zároveň, říká Jonáš Zbořil o své první próze Flora
Básník, publicista a teď už i prozaik Jonáš Zbořil přišel do Litu představit svůj nový román Flora. Ten se odehrává v „místě mezi místy“.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.