Černý humor i kreativita. Český voják popisuje, jak vypadají (nejen) Vánoce na zahraniční misi

28. prosinec 2018

Největší audioportál na českém internetu

Na základně v Bagrámu | Foto: Tomáš Černý, Český rozhlas, Český rozhlas

Na stromek si sice občas místo klasických ozdob věšejí atrapy granátů, Vánoce ale čeští vojáci na zahraničních misích nikdy nevynechají. „Když jsme byli v Africe, říkali nám, že nechápou, jak takoví velcí bojovníci mohou sedět a společně koukat na pohádky,“ směje se jeden z vojáků 11. strážní roty v afghánském Bagrámu, se kterým si povídala Lucie Výborná.

Ať už jde o zdobení zdobení stromečku, nebo o cokoliv jiného, projevují čeští vojáci nesmírnou kreativitu. A není se prý čemu divit. Podle hosta Lucie Výborné jde o jeden z rysů naší národní povahy. „My Češi si umíme poradit v každé situaci,“ soudí. 

A připomíná třeba příhodu z Kosova: „Byli jsme na společné patrole s Nory a Švédy. Jeli jsme obrněnými transportéry a Švédům se podařilo vylomit dveře od řidiče, nedaly se zavřít. Tak řekli, že počkají na specialisty, kteří to přijdou opravit. Pak přišel český řidič a ptá se: ‚Co kdybychom do toho narazili naším transportérem a dveře by naskočily zpátky?‘ Řidič pak opatrně nacouval a dveře opravdu naskočily zpátky.“

Smrt je součást práce

On sám má za sebou už celou řadu misí. A přesto se neustále vrací. „Je to jako u fotbalistů. Tady je to pro nás první liga, dál už se dostat nemůžeme. Jsou to zkušenosti,“ vysvětluje. „Zažil jsem tu špatné chvilky – třeba když mi v autě umřel kolega a kamarád. Zažil jsem ale i pěkné chvilky. Tady se tříbí charaktery.“

Tady si uvědomíte priority. Proč bych se měl doma hádat se sousedem? Dojdu za ním a řeším to z očí do očí. Tak jako tady.
český voják

Nejhorší na misi je, když zemře člověk z vašeho týmu. „Nejdřív je to obrovský vztek. Pak obrovský smutek. Pak znovu vztek – a pak se jde pracovat dál.“ A dodává: „Je to součást naší práce. Stejně jako kluci hasiči počítají s tím, že mohou zůstat v ohni, my podvědomě počítáme s tím, že může nastat i tato eventualita.“

Skype a černý humor

Přežít dlouhé odloučení od rodiny pomáhají vojákům i moderní technologie. Jako například skype. „Narodí se vám dítě, odjedete, když je dva měsíce staré, a díky Skypu vidíte, jak se mění a dělá pokroky, jak je každý týden jiné,“ usmívá se.

Vojáci a policisté mají nejvyšší rozvodovost. Najít partnerku, která by mise stoprocentně tolerovala, je nemožné. Je to o dohodě.
český voják

Na misi se ale člověk musí vždy v prvé řadě soustředit na to, co právě dělá. „Je třeba zachovat si chladnou hlavu. A než něco udělám, pořádně se rozhlédnout.“

Českým vojákům prý na misích pomáhá i jejich pověstný černý humor. „Vytáhne nás z každé bryndy. A smích léčí.“

autoři: Lucie Výborná , Tomáš Černý , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.