Byli jsme zpětně dost naivní. Česká společnost si ale vede dobře, komentují polistopadová očekávání Jan Graubner a Karol Sidon

17. listopad 2024

Proč ve společnosti narůstá agresivita? A byla naplněna očekávání, která vzešla ze sametové revoluce? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídá arcibiskup Jan Graubner a vrchní zemský rabín a bývalý disident Karol Sidon.

Představoval jste si tehdy co, pokud režim padne, se bude dál dít? Jak jste si tehdy představoval, že budeme slavit pětatřicáté výročí listopadu? Naplnila se ta očekávání?

Jan Graubner: Nemyslím si, že byla dost konkrétní, z dnešního pohledu ty představy byly dosti naivní. Ale to myslím, že všichni jsme byli tehdy dost naivní, protože jsme měli nějaký ideál, ke kterému jsme chtěli jít.

Co se z toho podaří, to bylo plné otazníků, ale mně se osobně nezdálo tak důležité vědět, kde to bude za pět nebo deset let, ale co je potřeba udělat v této chvíli, aby to šlo správným směrem.

Čtěte také

Svoboda není vždycky využitá nejlepším způsobem, ne vždycky to umíme, ale to jsou úkoly a výzvy, na kterých je třeba pracovat.

Jak vy vnímáte současnou českou společnost?

Karol Sidon: Když se podívám ven na ty lidi, kteří tu na Národní stojí, tak si myslím, že to je výborné. Záleží na lidech a záleží na jejich důvěře, že s tou svobodou je možné dělat něco dobrého. A na těchto demonstracích sounáležitosti oceňuji to, že jsou té společnosti ideály, které jsme měli, a nesou je dál.

Jak se dá naučit naslouchat jeden druhému a proč je to pro společnost důležité? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Tomáš Pancíř , vpl
Spustit audio

Související