Byli jsme zpětně dost naivní. Česká společnost si ale vede dobře, komentují polistopadová očekávání Jan Graubner a Karol Sidon
Proč ve společnosti narůstá agresivita? A byla naplněna očekávání, která vzešla ze sametové revoluce? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídá arcibiskup Jan Graubner a vrchní zemský rabín a bývalý disident Karol Sidon.
Představoval jste si tehdy co, pokud režim padne, se bude dál dít? Jak jste si tehdy představoval, že budeme slavit pětatřicáté výročí listopadu? Naplnila se ta očekávání?
Jan Graubner: Nemyslím si, že byla dost konkrétní, z dnešního pohledu ty představy byly dosti naivní. Ale to myslím, že všichni jsme byli tehdy dost naivní, protože jsme měli nějaký ideál, ke kterému jsme chtěli jít.
Co se z toho podaří, to bylo plné otazníků, ale mně se osobně nezdálo tak důležité vědět, kde to bude za pět nebo deset let, ale co je potřeba udělat v této chvíli, aby to šlo správným směrem.
Čtěte také
Svoboda není vždycky využitá nejlepším způsobem, ne vždycky to umíme, ale to jsou úkoly a výzvy, na kterých je třeba pracovat.
Jak vy vnímáte současnou českou společnost?
Karol Sidon: Když se podívám ven na ty lidi, kteří tu na Národní stojí, tak si myslím, že to je výborné. Záleží na lidech a záleží na jejich důvěře, že s tou svobodou je možné dělat něco dobrého. A na těchto demonstracích sounáležitosti oceňuji to, že jsou té společnosti ideály, které jsme měli, a nesou je dál.
Jak se dá naučit naslouchat jeden druhému a proč je to pro společnost důležité? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Vzpomínky na 17. listopad. O tehdejších událostech s historikem Kalousem a publicistou Peňásem
Historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů a novinář Jiří Peňás na Národní třídě mluví o událostech 17. listopadu.
-
Generace Z nejsou sněhové vločky. Mladí lidé jsou citlivější, ale ne křehcí, říká děkanka Lehečková
Jak je Filozofická fakulta spojená se 17. listopadem 1989 a jak rozhýbala vývoj listopadových událostí? A jak na svobodu pohlíží studenti dnes?
-
17. listopad byl katastrofa. Věděli jsme, že jde do tuhého. Tabery, Kocáb a Stehlík k revoluci 1989
Události, ke kterým došlo 17. listopadu 1989 na Národní třídě, vyústily před 35 lety v sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Co zůstalo z revolučních ideálů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Expert: Evropa kupuje z Ruska víc jaderného paliva než před válkou. Je těžké vyhnout se Rosatomu
-
Fakulta potřebuje personální změny. Za rok, co jsem odvolal Ševčíka, se nic nezměnilo, říká rektor VŠE
-
Zemětřesení trvalo dvě minuty. Myanmar už požádal o mezinárodní pomoc, říká český diplomat
-
Pozitivní fotografie a společný zpěv. KLDR vítá turisty, ale jen ty z Ruska. Volný pohyb nemají