Bydlení v ČR a v zemích EU

6. říjen 2004
Trendy

Realitní trh se u nás za posledních patnáct let výrazně změnil. V mnohém se už jeho fungování přiblížilo standardům v zemích EU. K jakým změnám došlo, a jak se dnes bydlí Čechům ve srovnání se zeměmi na západ od našich hranic zjišťovala Silvie Králová.

Zatímco v zemích z takzvaného bývalého západního bloku se v posledních padesáti letech stavělo v souladu s poptávkou, u nás určoval trend bytové výstavby bývalý politický režim. A ten se nezabýval otázkou, jaké bydlení by lidi mohlo uspokojit, ale dokonce tyto standardy sám diktoval. Právě v tomto směru u nás došlo po změně režimu asi k nezásadnější změně. To potvrzuje také odborník na trh s nemovitostmi a ředitel společnosti GE Capital Golub - Sabastian Dejanovski - rodilý Francouz žijící už několik let v Česku.

Sabastian Dejanovski: To se začalo měnit a v posledních patnácti letech ten trh dozrává ve smyslu, že lidé začnou mít kupní sílu, začali cestovat, vidět jak se žije na Západě a samozřejmě to chtějí také. Protože lidé se rychle učí a není důvod aby měli nižší standard bydlení než ve Francii a Německu.

Díky tomu se rozhýbala i bytová výstavba a pojem realitní trh tak začal i u nás odpovídat skutečné definici trhu.

Sabastian Dejanovski: Poptávka a nabídka jsou na stejné úrovni. Dnes, protože ta nabídka existuje, lidé začali srovnávat různé projekty a mohou si vybírat podle svého vkusu a svých požadavků. Už nejsou nuceni si vzít ten byt, který vidí v nabídce. Dneska je velmi důležitá lokalita, což je nejdůležitější pro nemovitosti, že se to musí nacházet v lokalitě kde je zeleň, kde je dobré dopravní spojení do centra, nebo na pracoviště, kde není daleko nákupní centrum. Ta infrastruktura je velmi důležitá.

Svou roli sehrály také hypoteční úvěry. I díky nim došlo podle Dejanovského k rozhýbání trhu s realitami.

Sabastian Dejanovski: Současně je v České republice hypotéční trh daleko výhodnější, než v Maďarsku, Polsku, než na Slovensku. Tady i když úroky začaly v poslední době růst, pořád je úroková sazba velmi srovnatelná s tím co dostanete v euro ve Francii a Německu. Tam není žádný rozdíl i přes poslední zvýšení. Takže lidé si vlastně mohou dovolit platit tu hypotéku, která je měsíčně skoro stejná, jako je platit nájem.

Někoho možná napadne otázka, jestli je i kvalita nové bytové výstavby srovnatelná se zeměmi EU?

Sabastian Dejanovsky: Já bych řekl, že tady už není žádný rozdíl s projekty, které se staví na Západě. Dokonce v řadě případů poměr kvality k ceně je daleko zajímavější, než ve Francii, třeba. Za tu stejnou cenu tady dostanete lepší standard než dostanete dnes ve Francii a to je jeden z důvodů, proč se ceny nových projektů, zděných bytů, nebo lepší standard, musí zvyšovat. Jsem rodilý Francouz a vidím jak se staví ve Francii a jaký je tady velký prostor pro zvýšení.

V jedné věci se ale přece jen lišíme od ostatních zemí unie. Jsou to panelové domy. Ty jsou totiž například v Německu nebo Francii vnímány spíše jako bydlení pro sociálně slabší skupiny obyvatel.

autor: sik