Buď bude vláda komunikovat, nebo musí nouzový stav skončit, protože ho zneužívá, říká hejtman Kuba
Někteří ústavní právníci i předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS považují postup při vyhlášení nouzového stavu na žádost hejtmanů za protiústavní. Proč se hejtmani uvolili vládu o vyhlášení stavu nouze požádat? A s jakými podmínkami svoji žádost spojili? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS), který stojí v čele Jihočeského kraje.
Proč se hejtmani neobejdou bez nouzového stavu? Co by se stalo, kdyby dnes přestal platit?
Byli jsme vystaveni situaci, kdy si pro něj vláda nebyla schopna zajistit dostatečnou podporu a byli jsme donuceni tuto situaci řešit. Máme tu nevýhodu, že republika na tom není všude stejně. To znamená, že jsme do těch jednání vstupovali, kdy někteří hejtmani byli na 100 procent přesvědčeni, že ho nutně potřebují, protože to rozvolnění, které by bez nouzového stavu přišlo, by bylo poměrně masivní.
Jihočeský kraj by si postupné rozvolnění mohl dovolit, ale ne tak masivní, protože konec nouzového stavu by Ministerstvu zdravotnictví nařizoval řídit se pouze podle zákona o ochraně veřejného zdraví a to rozvolnění by bylo příliš velké. Chtěli jsme, aby bylo postupné a abychom udrželi jednotný postup krajů.
Čtěte také
Ministerstvo zdravotnictví může ta nezbytná opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jak velký je rozdíl oproti tomu nouzovému stavu?
Jde o to, jaká opatření může vyhlásit a v jakých mantinelech se pohybuje. To do určité míry dává ten nouzový stav. Nám se tady stal nouzový stav symbolem něčeho, co lidé nesnáší a poměrně oprávněně, protože vláda ty věci špatně komunikuje. I za nouzového stavu ale může otevřít maloobchody, malé provozovny a nechat některé rizikové provozy zavřené.
Já to ukážu na dvou příkladech. V nouzovém stavu vláda může lidem povolit vycházení v noci – my ho máme zakázané – a také může otevřít obchody. Kdybych si měl já z těchto dvou možností vybrat, tak bych otevřel obchody, kadeřnictví a malé provozovny, protože je hygieny umí kontrolovat. Noční vycházení bych ale nechal zakázané, protože noční život je větším rizikem pro přenos infekce.
Jednou z podmínek Asociace krajů bylo přijetí příslušného pandemického zákona. Vláda ho schválila, ale je víceméně totožný s návrhem ze 7. května. Proč už dávno neprošel legislativním procesem?
To já neumím říct. Brali jsme to jako nutnou legislativu, o které jsme dostali od vlády informace, že by měla upravovat opatření v průběhu pandemie. Pro Českou republiku je to nová zkušenost a řídit ty věci právě v tomhle režimu je důležité.
Jsem rád, že se ukazuje, že to nebyla dohoda úplně planá, protože vláda naše požadavky plní. Buď splní to, co chceme a bude komunikovat, nebo musí skončit nouzový stav, protože je úplně jasné, že ho zneužívá, nechce nás poslouchat a musí za to být zodpovědná.
Související
-
Poslanecká sněmovna může nouzový stav kdykoli zrušit, vláda nic neporušila, míní právník Mlsna
„Odmyslíme-li politickou rétoriku a budeme se držet práva, tak zatím nebylo konstatováno, že by vláda porušovala platné právo.“
-
Nový nouzový stav na žádost hejtmanů potrvá dva týdny. Co bude jinak?
V Česku ode dneška začíná platit nový nouzový stav. Původně měl sice skončit už od půlnoci, nakonec ale potrvá dalších čtrnáct dní. Co bude jinak?
-
Pokud neprodloužíme nouzový stav, zkolabuje zdravotnictví, varuje Jan Hamáček. Podaří se mu uspět?
Vláda bude přesvědčovat poslance, aby podpořili další prodloužení nouzového stavu. „Zrušit nouzový stav přinese komplikace,“ myslí si vicepremiér Jan Hamáček z ČSSD.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.