Brněnské nemocnice trápí nedostatek zdravotních sester

19. duben 2002
Pod kůži

Řada nemocnic si stěžuje na nedostatek zdravotních sester, často proto zaměstnávají sestřičky za zahraničí, nejčastěji ze Slovenska. Pro ty jsou totiž platové podmínky v českých nemocnicích lukrativní. Pro Češky jsou naopak platové podmínky v nemocnicích hlavním důvodem k nespokojenosti. Na nedostatek zdravotních sester si stěžuje většina nemocnic v Brně.

Jak zjistila Gabriela Sahánková u vrchní sestry Fakultní nemocnice v Bohunicích Erny Mičudové, souvisí nedostatek sester nejenom s platovými podmínkami, ale také s tím, že sestry po zaučení často mění nemocnice, případně odjíždějí pracovat do zahraničí.

Erna Mičudová, vrchní sestra, FN Brno-Bohunice: Chybí nám asi 17 sester do směnného provozu, nicméně ta situace se každý rok opakuje v dubnu a květnu, kdy loňské absolventky ukončí nástupní praxi a případně odcházejí do jiných nemocnic. Potom se ten nedostatek personálu samozřejmě prohlubuje vzhledem k tomu, že nově nastupující absolventky, které maturují v měsících květnu a červnu, si většinou chtějí užít prázdnin a nastupují až na přelomu srpna a září, ty odvážnější v červenci.

Sestry jsou nespokojeny hlavně s platovými podmínkami, které neodpovídají náročné pracovní době. Jak nám řekla jedna zdravotní sestra z nejmenované brněnské nemocnice, sestřičky většinou nemají čas si během dvanáctihodinové směny zajít ani na oběd.

Zdravotní sestra: Pracuji na třísměnný provoz více jak 33 roků. Problém v tom, proč dnešní děvčata nechtějí pracovat ve zdravotnictví je asi ten, že jednak je to velice nevýhodná pracovní doba, náročná na psychiku a je velmi málo ohodnocená. Po snížení pracovní doby, kdy musí odpracovat 12 hodin, hodinu se jim nepočítá, protože mají nárok na oběd, který si vlastně musí nadělat a málokterá z nich si může dovolit opustit na hodinu pracoviště a jít se najíst nebo si nakoupit, jak je to třeba ve státní správě nebo prostě kdekoliv. Tento problém s děvčaty bude neustále se prohlubovat vzhledem k tomu, že i jejich finanční ohodnocení je velice nízké. Jestliže tato sestra dělá za 5 000 Kč, tak si uvědomte, kdo by toto vůbec dělal.

Svoji nespokojenost s platovými podmínkami potvrdily zdravotní sestry také v naší anketě. Jaký je váš plat?

Zdravotní sestry:

Dělá to kolem 7 000 Kč.

S tím jsem teda hlavně nespokojená.

To zvýšení, co je od 1.března, tak je spíše minimální než to, co slibovali. A ten plat průměrně je asi kolem 10 000 měsíčně hrubého.

No, nic moc - 11 000 Kč.

Jste s tím spokojené?

Zdravotní sestry:

Ani ne, vzhledem k tomu, že jsem tady pořád, tak by to mohlo být lepší.

Takový ideální plat, který by za to měl být podle vás?

Zdravotní sestry:

Já bych byla spokojená s každým zvýšením.

Takových těch 10 000 Kč by už odpovídalo,.

Nejmíň těch 20 000 Kč určitě.

Ono je to těžké, určitě tak do 30 000 Kč.

Podle vrchní sestry Fakultní nemocnice v Bohunicích Erny Mičudové však není nedostatek zdravotních sester v nemocnicích pouze kvůli špatným platovým podmínkám. Často totiž sestřičky utečou před zodpovědností a psychicky náročnou prací.

Erna Mičudová, vrchní sestra, FN Brno-Bohunice: Ono je to ale převážně o penězích, protože dneska se kolem peněz točí všechno. Ale hlavní důvod je taky v tom, že ta děvčata přijdou ze školy s určitými iluzemi a když nastoupí do té práce, tak najednou zjistí,že je to o něčem jiném, že zodpovědnost je obrovská a některé ji nechtějí snášet a z toho zdravotnictví prostě utečou. Takže ten problém je širší a nejen v těch penězích.

Podobnou zkušenost má i Alena Štětková, ředitelka Fakultní nemocnice U svaté Anny: "My nepatříme k nemocnicím, které mají nejvyšší platy. Já si myslím, že to není jenom v platech, že je to i v tom ostatním, co jim dokážeme poskytnout, možnosti vzdělávání, že jsou to věci i vztahů na pracovišti i prostředí."

Nedostatek zdravotních sester řeší většina nemocnic s tím, že přijímají sestřičky za zahraničí. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Oty Černého pracuje v České republice asi 111 000 zdravotních sester. Zahraniční sestry evidovány nejsou, ale jen loni vydalo ministerstvo asi dvaceti zahraničním sestrám hlavně z Ukrajiny povolení pracovat v českých nemocnicích. Slovenky toto povolení nepotřebují. Podle Černého si ale nemocnice musí hlídat, zda mají cizinky dostatečné vzdělání a praxi.

Ota Černý, mluvčí ministerstva zdravotnictví: Jestliže je u nás nedostatek zdravotních sester, tak potom samozřejmě zdravotnická zařízení tuto situaci řeší podle svého. Ale samozřejmě se přitom musí dbát na vzdělání, na to, aby tyto pracovnice tady pracovaly legálně, řádně platily daně atak dále a měly patřičné vzdělání. A to si ohlídají samotní ředitelé těch zařízení.

Zahraniční zdravotní sestry však tento problém nevyřeší. Podle Erny Mičudové se totiž Slovenky často vracejí po nějaké době na Slovensko a pro Ukrajinky jsou komplikované legislativní podmínky přijetí do pracovního poměru často neřešitelnou překážkou.

Erna Mičudová, vrchní sestra, FN Brno-Bohunice: Naše nemocnice je známá tím, že máme mnoho sestřiček ze Slovenska a musím říct, že jsme s nimi spokojeni. Úroveň jejich vzdělání a jejich kvalit je poměrně dosti vysoká a vzhledem k vysoké nezaměstnanosti na Slovensku v tomto oboru jsou rády, že tu práci mají. Ale je tu potom ta problematika, že tady ukončí tu nástupní praxi a když se pak ukončí místo v nemocnici blízko jejich bydliště, tak se vracejí zpátky na Slovensko a odcházejí. A náš pokus zaměstnat ukrajinské sestry zatím nevyšel, protože ta mašinérie úřednická okolo je tak obrovská, že žádná z těch děvčat není schopná ji vyřídit.

Pokud se zřejmě dostatečně nezvýší zdravotním sestrám plat, budou se nemocnice i nadále potýkat s nedostatkem sestřiček leckterá absolventka zdravotnické školy si totiž rozmyslí, zda půjde za 7 000 Kč vykonávat tak psychicky i časově náročnou práci.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autor: Gabriela Sahánková
Spustit audio

Více z pořadu