Bezpečnostní rada státu varuje před cestami do severní Itálie. K panice ale není důvod, uklidňuje Babiš

26. únor 2020

Itálie zaznamenala už 320 případů nákazy koronavirem. Počet úmrtí stoupl na 11. Bezpečnostní rada státu teď vydala doporučení, aby čeští občané do regionů Lombardie a Benátsko necestovali. A zvážit rizika by Češi měli i při cestě do jiných oblastí, především kvůli hrozící možnosti karantény.

V Itálii, kde se koronavirus objevil, skončily na mnoha místech v karanténě i celé obce. Podobně by prý ve stejné situaci postupovalo i Česko, potvrzuje premiér Andrej Babiš. „Není ale důvod k panice. Nemáme v Česku žádný případ koronaviru a děláme vše pro to, aby se u nás koronavirus neobjevil,“ uklidňuje občany.

Zdravotníci v Česku zatím na koronavirus testovali necelou stovku lidí. Všechny testy byly negativní. Oficiální informace o koronaviru občané najdou na webu ministerstva zdravotnictví a také na informační lince 724 810 106.

Hranice jsou zatím otevřené

Čtěte také

První případy nákazy koronavirem se v posledních dnech objevily v Rakousku, Chorvatsku, Švýcarsku a Alžírsku. Zhruba 1000 hostů, mezi nimi i skupinka Čechů, je v karanténě na ostrově Tenerife. Hotel hlídá policie a Italové, kvůli kterým je hotel v karanténě, jsou v nemocnici.

Evropské hranice zůstávají i nadále otevřené. Zavření přechodů by prý nebylo přiměřené, shodli se zástupci Itálie, Francie a Německa. Většina nově nakažených v Evropě nedávno cestovala do severní Itálie. 

„Lidé, kteří se právě vrátili ze severní Itálie, by měli sledovat, zda nemají příznaky onemocnění. Pokud budou mít příznaky jako kašel, dušnost nebo horečky, měli by telefonicky kontaktovat lékaře. Nedoporučujeme, aby lidé chodili přímo do ordinací,“ radí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Izolace pacientů

V případě, že by se u některého z Čechů nákaza potvrdila, byl by pacient okamžitě izolován na infekčním oddělení. „Z epidemiologického hlediska by bylo nutné monitorovat pohyb člověka – jak se dostal do republiky, s kým přišel do kontaktu a podobně,“ vypočítává ministr zdravotnictví.

Čtěte také

V případě podezření na nákazu může hygiena nařídit i domácí karanténu. „Z hlediska pracovního práva se jedná o dočasnou pracovní neschopnost, zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance a jeho hmotné zabezpečení je obdobné jako v případě dočasné pracovní neschopnosti,“ shrnuje Jan Procházka, specialista na pracovní právo.

V Číně se život vrací do běžných kolejí

Zatímco Evropa hlásí nové případy nemoci covid-19, v pevninské Číně se život – alespoň podle čínských úřadů – pomalu vrací k normálu. Začaly tam pracovat státní i soukromé firmy a stát vyzval zaměstnavatele, aby postihoval lidi, kteří nepřijdou do práce a jako záminku by uváděli strach z nákazy koronavirem.

autoři: Jiří Chum , als
Spustit audio

Související